Ortadoğu Griffiths: Yemenli gruplar Eylül’de bir araya gelecekID:33173
Yayınlanma:
12 Ağu 18

BM Yemen Özel Temsilcisi, Cenevre'de Yemenli gruplar arasında yapılan müzakereye ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Birleşmiş Milletler Yemen özel temsilcisi Yemenli gruplar arasında Cenevre'de yapılan görüşmenin yeni oturumuna ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Birleşmiş Milletler Yemen özel temsilcisi Martin Griffiths, Suudi Arabistan merkezli Şark’ul Avsat Gazetesine yaptığı açıklamada; Cenevre'de Yemenli gruplar arasındaki görüşmelerin önümüzdeki Eylül ayında yapılması planlanan bir sonraki oturumunda geçiş hükumeti kurulması ve silah bırakılması konusunda anlaşmaya varılması üzerinde durulacaktır. Biz, Yemenli grupların savaşın durması, hükumetin kurulması ve milli vahdet konularında anlaşmaya varması için çabalıyoruz. Cenevre müzakerelerinde Yemen'in güneyi ile ilgili görüşülme yapılmayacak çünkü Yemenliler arasında görüşmelerin bu bölümü geçiş döneminde yapılacaktır, ifadelerini kullandı.

Griffths daha önce yaptığı bir açıklamada ise, Yemen'deki çatışma taraflarını 6 Eylül'de görüşme masasında toplamak istediğini belirtmişti.

Birleşmiş Milletler temsilcisinin ifadelerine göre; bu oturum 2 yıldan bu yana bu türde yapılan ilk görüşme sayılmaktadır ve Yemen'de barışı sağlamak amaçlıdır.