Düşünce ve Alıntı Yazılar Böyle uyarmıştı; Amerika'yı memnun etmeyi bırakmalıyız!ID:33178
Yayınlanma:
12 Ağu 18

Türkiye'nin maruz kaldığı ekonomik sıkıntıların kaynağını yıllar önce açıklayan Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, böyle uyarmıştı.

Türkiye ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçiyor. ABD'nin yaptırım tehditleriyle karşı karşıya kalan Türkiye'nin içinde bulunduğu kıskacı tarihler 1992'yi gösterdiğinde açıklayan Erbakan hoca'nın "Bunların ekonomiyi düzeltmek için yaptıkları iş bu. Faizi arttırayım mı azaltayım mı?" söylemi, bugünleri hatırlattı.

Yükselen döviz kurları, enflasyon, faiz problemi ve diğer meselelerin nedenlerini sade bir dille aktaran Erbakan hoca, dönemin iktidarının mevcut ekonomi-politiğini eleştirmişti.

Döviz kurlarının her geçen gün yükseldiği, Türk lirasının değer kaybettiği günümüz Türkiye'sinde, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın bir televizyon programında yapmış olduğu açıklamalar, çok şey ifade ediyor. 

Son 1 hafta içerisinde yükseliş kaydeden dolar, euro ve diğer döviz kurlarına yıllar öncesinden ışık tutan Erbakan hoca, "Türkiye'deki bu çorba düzeni, bu yüksek faizci kapitalist düzeni bırakıp adil düzene dönmek mecburiyetindeyiz." demişti.

"Bunların ekonomiyi düzeltmek için yaptıkları iş bu. Faizi arttırayım mı azaltayım mı? Yeniden yastık altındaki altınları bir kağıtta toplayıp borca mahsuben dışarıya vereyim mi? Sadece heyetler el skışmalar kirvelikler düğünler hay huy..."

"Japonya'ya gideyim 500 milyon dolarlık yeni borcu nasıl alayım? Singapur'dan nasıl borç isteyeyim? Bunların tecrübesi bu. Bunlar kalkınma derler, müstemleke tipi efendileri gelir şuraya otoyol yapayım. Niye? Kendi şirketi kâr edecek. Kendi makinaları dururken çürümeyecek. Yeri onlar seçiyor, krediyi onlar getiriyor, yolu onlar yapıyor. Bunlar ne yapıyor? Oraya yol yapılmasına müsade ediyor. Neden? Kurdela kesip bir şey yapıyormuş gibi halkı aldatıyor. Bunlar üretimci değil, bunlar gerçek kalkınmanın insanı değil"

"Bütün bu dertlerden kurtulmak için önce taklitçiliği bırakıp Millî Görüş'e dönmeliyiz. Bu dertlerden kurtulmak için Türkiye'deki bu çorba düzeni, bu yüksek faizci kapitalist düzeni bırakıp adil düzene dönmek mecburiyetindeyiz."

"Dış güdümü bırakıp Amerika'yı memnun etmek, dış güçleri memnun etmek için bu taklitçi, bu dışarı bağlı zihniyetleri bırakıp mutlaka şahsilyetli bir politikaya dönmek mecburiyetindeyiz."