Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu: Esad ile görüşülmesi lazımID:34411
Yayınlanma:
07 Eyl 18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Beşar Esad ile görüşülmesi lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış politkadaki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet’ten Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, olası bir İdlib operasyonuna ilişkin olarak "Türkiye iki şey yapmalı bunlardan birincisi şu; Esad rejimiyle düşmanlıktan vazgeçip Esad rejimiyle İdlib'deki sorunun çözümü konusunda temasa geçmeli, belli ilkeler çerçevesinde temasa geçmeli" ifadelerini kullandı.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün çok önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Esad artık iç savaşta galip geldi, kazandı. ABD, dünya da artık bunu kabul ediyor. Dolayısıyla Türkiye'nin de bu bağlamda İdlib sorununun Türkiye'nin de çıkarları lehine çözülmesi açısından Esad ile bir görüşme yapmasında büyük yarar var. İkincisi; Rusya'ya, Amerika'ya ve İran'a olası bir göç akının Türkiye için doğuracağı riskleri anlatmalı ve dolayısıyla bu göçün önlenmesi konusunda İdlib ile ilgili verilecek mücadelede Türkiye'nin tezlerinin yakından dinlenmesi gerektiğini onlara anlatmalı" dedi.