Ortadoğu Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyon Belgesi, Al-i Suud'un yalancı ufkuID:34496
Yayınlanma:
09 Eyl 18

Petrol gelirlerine bağımlılığı sözde azaltmak amacıyla hazırlanan Suudi Arabistan 2030 Vizyon Belgesi'nin sunulmasından sonra bu ülkenin ekonomik endekslerinin daha da kötüleştiği ortaya çıkmasıyla bu ekonomik planın yalancı ufuktan başka bir şey olmadığı anlaşılmış oldu.

Bu durum işte medya ve basına geniş şekilde yansıyan bir gerçektir. Bu bağlamda Elmonitor sitesinde yer alan bir yazıda, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyon Belgesinin çökmek üzere olduğunu belirtti. 

Suudi Arabistan'ın bu planı Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın kafası ve düşüncesine göre bu ülkenin ekonomisini popüler sloganlar çerçevesinde domine etmek amacıyla hazırlanıp, sunulan bir şeydir. 

Bu vizyon belgesinin ekonomik boyutta esas maddesi, petrol firması Aramco'nun kapılarını yabancı yatırımcılara açmaktır. 

Bu plan uyarınca Aramco'nun hisselerinin yüzde beşi ilk etapta satılması gerekiyor.

Suudi yetkililere göre, Aramco firmasının hisseleri 2 milyar dolar değerindedir, bu nedenle firmanın satmak istediği yüzde 5'lik kısmı, yaklaşık 100 milyar dolara tekabül eder. 

Suudi Arabistan'da bu vizyona karşı çıkıp, eleştirenler ise, Aramco'nun hisselerinin satılmasının bu ülkenin en büyük malvarlığının tamamen yabancı güçlerin eline geçmesine, ayrıca Veliaht Prensi'nin bu popüler girişiminin petrol sektörü Suudileştirme sürecini hızlandırmasına sebebiyet vereceğine inanıyorlar.

Ekonomik uzmanlar ise, Suudi Arabistan yetkililerinin bu ülkenin petrol olan bağımlılığını azaltmak peşinde olmadıklarını, petrol temelli ekonominin aslında Al-i Suud ve bu rejimin tüm siyasi, toplumsal ve askeri erkanı ile iç içe olduğunu bildiriyorlar.

Bu nedenle Suudi yetkililerin ekonomiyi onarma ve petrol bağımlılığını azaltma sözlerinin uygulanır bir kabiliyet ve tarafı olmayan boş laflardan ibaret olduğu anlaşılıyor.

Suudi yetkililer bu tür jestlerle sırf gösteri ve reklam yapma peşindeler. 

Aslında Suudi Arabistan'ın ekonomisinin petrole bağımlı olması, Al-i Suud'un Batılı ülkelerin desteğiyle Suudi Arabistan üzerinde uzun yıllardır kurdukları saltanatın bir ürünüdür.

Kraliyet ailelerini gözaltına alıp, daha sonra kendi malvarlığını devretme karşılığında serbest bırakan Bin Selman'ın ekonomiyi tek elinde tutan politikaları, bu ülkedeki ekonomik ve mali sorunları artırmıştır.

Bu olay, Suudi Arabistan'da kanun egemenliği ve yargının bir anlamı olmadığını ortaya koydu.

İşte bu durum, yabancı yatırımcıları, Suudi Arabistan'daki projelere yatırım yapmaktan kaçındırıyor.

Ayrıca önemli ölçüde yatırımların Suudi Arabistan'dan çıkmasına sebebiyet verdi.

Yapılan bir tahmine göre, geçen 2 sene zarfında 150 milyar dolar yatırım Suudi Arabistan'dan çıktı.

Nisan 2016'de 2030 Vizyon Belgesi gündeme getirildiği sıralarda birçok uzman bu planın hayali ve Suud tarafından uygulanmayacak bir belge olduğunu söylediler.

Middle East sitesinin editörlerinden Davir Herest de kaleme aldığı bir yazıda, Bin Selman'ın büyük bir yenilgi alan isim olarak niteleyerek, onun hakkındaki gerçeklerin ifşaatının yeni başladığını belirtti.

Yazıda ayrıca, Suudi Arabistan'daki balonların patlamakta olduğunu, bu balonlardan birinin Bin Selman'ın çölde patlayıp, yok olan büyük projeleri olduğu vurgulandı.

Sonuç olarak, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyon Belgesi, Al-i Suud'un bu ülke için çizdiği ekonomik vizyonun yalancı bir ufuktan başka bir şey olmadığını ortaya koyuyor.