Ekonomi İran'ın Avrupa'ya Petrol İhracatı Yüzde 40 DüştüID:34541
Yayınlanma:
10 Eyl 18

İran'ın nükleer anlaşmada kalması için Avrupa ABD'nin İran karşıtı yaptırımlarına uymazken İran'ın AB'ye ihracatının Nisan'dan şimdiye kadar yaklaşık yüzde 40 oranında geriledi.

Blooberg'in bildirdiğine göre, ABD'nin İran'a yönelik petrol yaptırımlarına iki ay gibi bir süre kalırken İran'ın petrol satışında şiddetli bir düşüş oldu. İran'ın Asya ve Avrupa'daki önemli müşterini kaybetti.

Bu düşüş ilerleyen haftalarda da devam edecek, OPEC'in diğer üyelerinin petrol üretimlerini artırmalarının bu örgütün içinde bu ayın sonlarına doğru düzenlenecek Cezayir toplantısı arifesinde gerilimin tırmanmasına yol açmıştır.

İran Ağustos ayında her gün 2 milyon varilden fazla petrol ve kondensat ihraç etti. Bu, İran'ın Mart 2016'dan şimdiye kadar İran'ın en düşük ihracatı sayılıyor ve Nisan ayına göre, yani ABD'nin nükleer anlaşmadan çekildiğini ilan ettiği tarihten önceki aya göre yüzde 28'lik bir düşüş gösteriyor.

İran petrolünün bazı önemli müşterileri önceden kendi alımlarını durdurdu.

Haziran ayından itibaren İran Güney Kore veya Fransa'ya hiçbir petrol yükü göndermedi ve bu ülkenin AB üyelerine toplam petrol ihracatı Nisan'dan şimdiye kadar yüzde 40 oranına düştü.

Güney Kore pazarını kaybetmesi İran İçin özel bir sorun oluşturur çünkü bu ülkeye İran kondensat ihracatının yaklaşık yüzde 60'ı yapılıyor. Obama döneminde kondensat yaptırım kapsamında değildi ancak bu dönemde anlaşılan yaptırımlar kondensatı da içeriyor.

İran'ın petrol ihracatındaki düşüş, bu ayın sonlarında arz açığı bağlamında endişelere yol açmış olsa da şimdiye kadar OPEC'in diğer üyeleri, kolay şekilde İran'ın petrol açığını kapatmışlardır.