Gündem Suriye’de itfaiye olup sınır güvenliğini sağlamakID:34545
Yayınlanma:
10 Eyl 18

"Şimdi Suriye’yle de dostluk zamanı. AKP tabanı dahil kimse buna itiraz etmez. Cesur olalım. Suriye’nin toprak bütünlüğü bugün Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür. Esad düşmanlığı yapanlar Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunamaz çünkü Suriye’nin toprak bütünlüğünü şu anda Esad dışında kimse sağlayamaz!"

Başlığı şöyle de yazabilirdik; Suriye’de kundakçı olup Suriye ve Türkiye’yi bölmek!

Türkiye Astana süreciyle birlikte itfaiye oldu. Şu anda Suriye’deki en büyük kundakçılar ABD ve İsrail.

Erdoğan’ın Esad inadı kundakçıları umutlandırıyor. Devlet yönetiminde ‘inat ve takıntı’ olmayınca bakın neler oluyor: Ahmet Davutoğlu gitti Binali Yıldırım geldi, dostlar artırıldı. Kimse “neden politika değiştiriyoruz” dedi mi? Amerika denetimindeki kuvvetler hariç kimse demedi. Rusya uçağı düşürüldü kriz çıktı.

Bir süre sonra Erdoğan, Putin’e “izvinite” (af dilerim) dedi. “Neden af diliyoruz” diye herhangi bir yerden itiraz geldi mi? Gelmedi çünkü yapılan hataydı ve Türkiye’nin Rusya’yla dostluğu daha önemliydi. Erdoğan, İran’a “Pers milliyetçiliği yapıyorsunuz!” diye İsrail ağzıyla çıkıştı!

Hatanın farkına varıldı. İran’la silahlı ittifak dönemine geçildi. Erdoğan bunu yapınca İran milliyetçisi mi oldu? Olmadı. Erdoğan Irak Başbakanı İbadi’ye “Muhatabım değilsin” dedi, sonra Barzani’nin bölücü fitnesine karşı İbadi en önemli muhatabımız oldu.

Erdoğan Almanya’ya “Nazisiniz”diye parmak salladı. Şimdi Almanya’yı ABD’ye karşı dayanaklardan birisi olarak görüyoruz. Erdoğan Nazisever mi oldu? Olmadı. Şimdi Suriye’yle de dostluk zamanı. AKP tabanı dahil kimse buna itiraz etmez. Cesur olalım. Suriye’nin toprak bütünlüğü bugün Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür. Esad düşmanlığı yapanlar Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunamaz çünkü Suriye’nin toprak bütünlüğünü şu anda Esad dışında kimse sağlayamaz!

Aydınlık