Filistin Siyonist Rejim'dan Gazzeli aktivistlere gerçek mermiyle müdahaleID:34574
Yayınlanma:
10 Eyl 18

Siyonist Rejim deniz kuvvetleri, Filistinlilerin deniz yoluyla Gazze ablukasını kırma girişimine gerçek mermiyle müdahale etti.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi tarafından Siyonist Rejim'in 2006’dan beri uyguladığı ablukayı kırmaamacıyla yedincisi düzenlenen deniz eylemi kapsamında 20 kayık Gazze'deki balıkçılar iskelesinden Akdeniz sularına açıldı.

Yüzlerce Filistinlinin de sahilden destek verdiği eylemde, çok sayıda kişiyi taşıyan kayıklar Siyonist Rejim’in deniz sınırına yaklaştığı sırada, İsrail deniz kuvvetleri ateş açmaya başladı.

Biri gazeteci 4 kişi yaralandı

Şu ana kadar eyleme katılan biri gazeteci olmak üzere 4 Filistinlinin Siyonist Rejim askerleri tarafından atılan gerçek mermiyle yaralanırken, çok sayıda Filistinli gösterici de atılan gazdan etkilendi.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi, 29 Mayıs'tan bu yana 6 defa denizden Siyonist Rejim ablukasını kırmayı denemiş, ancak eylemleri İsrail güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanmıştı.

Filistinli eylemciler gözaltına alınmış, deniz araçlarına el konulmuştu.

Gazze Şeridi'nde yaşayan 2 milyona yakın Filistinli, Siyonist Rejim'in 2006'dan bu yana devam eden kara, hava ve deniz ablukası nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.