Gündem Türk, İran Ve Rus Heyetler Cenevre'deID:34596
Yayınlanma:
11 Eyl 18

Türkiye, İran ve Rusya Tahran zirvesinin ardından şimdi de Cenevre’de bir araya geliyor.

Türkiye, İran ve Rusya liderleri Cuma günü İran'ın başkenti Tahran'da Üçlü Zirve'de bir araya gelmişti.

Türkiye, İran ve Rusya heyetleri bugün ve yarın Cenevre'de Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya gelecek.

Cenevre'de yapılacak toplantıda Anayasa Komisyonu'nun kurulma çalışmalarının ele alınacağı belirtiliyor.

Cenevre'de Türkiye, İran ve Rusya heyetlerinin katılacağı toplantı Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın daveti ile gerçekleşiyor.

Temmuz ayında Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleşen toplantıda Anayasa Komisyonu'nun kurulması gündeme gelmişti.

Soçi Toplantısında Anayasa Komisyonu üyeliklerine teklif edilen isimler üzerinde büyük oranda anlaşma sağlanmıştı.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın bugün Cenevre'de başlayacak ve yarında devam edecek toplantıda Türkiye, İran ve Rusya heyetleriyle Komisyon'un çalışma usulünü konuşacağı belirtiliyor.

Soçi'de Ocak ayında yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde Anayasa Komisyonu kurma kararı çıkmıştı.

Anayasa Komisyonu kurulması kararı sonrası Şam yönetimi ve muhalifler komisyonda görev alacak isimlerin tespitine başlamış, isimler Birleşmiş Milletler'e teslim edilmişti.

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin de içerisinde bulunacağı Komisyona isim verme çalışmalara büyük oranda tamamlanmıştı.

Suriye muhalefeti, Anayasa Komisyonu'nda yeniden bir metnin yazılmasını savunurken Şam yönetimi silahlı çatışmaların başlamasından önce 2012 yılında hazırlanan yeni anayasa metni üzerinde yoğunlaşıyor.

Anayasa Komisyonunun Şam Yönetiminin 50 isim, muhaliflerin 50 isim önermesi ve bağımsız kişilerden de 50 ismin tespit edilmesi ile 150 kişiden oluşması bekleniyor.

Cenevre'de bugün başlayacak olan toplantıya katılan Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ediyor.

Cenevre'deki toplantıya katılan Rus heyetine Devlet Başkanı Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentev, İran heyetine ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari başkanlık edecek.

BM Güvenlik Konseyi toplantısına video konferans yoluyla bağlanan Staffan de Mistura, 10-11 Eylül tarihlerinde Türk, Rus ve İran heyetleriyle Cenevre'de bira araya geleceğini açıklamıştı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Türkiye, Rusya ve İran heyetleriyle İsviçre'nin Cenevre kentinde 10-11 Eylül'de gerçekleştireceği görüşmelerin Suriye'deki siyasi sürece ilişkin "kader anı" olacağını söylemişti.