Yemen Suud Rejiminin Sana Havaalanını Kapatması Nedeniyle 27 Bin Kişi Hayatını KaybettiID:34597
Yayınlanma:
11 Eyl 18

Yemen Sağlık Bakanlığı; işgalci Suud rejiminin Sanaa Havaalanını muhasara altına alması nedeniyle yurtdışında tedavi görmesi gereken binlerce hastanın ülkeden çıkamadıkları için hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

Yemen Sağlık ve İskan Bakanlığı sözcüsü Yusuf El-Hazeri, yaptığı bir açıklamada; 200 bin hasta ve yaralının tedavi olmak için ülkeden çıkması gerektiğini fakat mütecaviz koalisyonun Sanaa Uluslararası Havaalanı’nı kapatmasından dolayı hastaların tedavi olmasına mani olduğunu belirtti.

Yusuf El-Haseri, istatistiklere göre; Yemen Uluslararası Havalimanı’nın kapatılması ve sağlık imkanlarının yetersizliğinden dolayı acil tedavi görmesi gereken yaralı ve hastalardan günlük ortalama 25 ile 30 kişi arasında can kaybının olduğunu belirtti.

Suudi Amerika mütecaviz koalisyonu, Yemen’in tüm kara, deniz ve hava yollarını 2 yıldan fazla bir süredir tamamen kapalı tutuyor. Öte yandan Mart 2015’den bu yana Yemen’e düzenlenen askeri savaş ve ekonomik ambargo neticesinde Birleşmiş Milletler'in belirttiği gibi dünyanın en büyük insani felaketi baş gösteriyor.