Dünya Rusya ve Çin’in doların sultasına karşı savaşının başlaması üzerineID:34640
Yayınlanma:
13 Eyl 18

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Pekin yönetimlerin ikili ticari ilişkilerinde dolar yerine kendi milli para birimlerini kullanmaya karar verdiklerini ve bu ilişkileri Rusya ile Batılı devletlerin arasındaki gerginliği de gözeterek şimdiye kadar görülmemiş düzeye ulaştıracaklarını belirtti.

Vladi Vestok ekonomik forumunda Çinli mevkidaşı Xi Jinping’le görüştükten sonra bir açıklama yapan Putin, Rusya da Çin gibi ikili ilişkilerinde milli para birimlerinin kullanılmasına sıcak baktığını kaydetti.
Bu açıklama, Batılı devletlerin 2014’te Ukrayna krizi patlak verdikten sonra Rusya’ya ağır yaptırımları dayatmalarının ardından gündeme geliyor.
Amerika yönetimi de son aylarda Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve İngiltere’de geçen Mart ayında Rus casus ve kızının Rusya tarafından zehirlendiği gibi konuları bahane ederek Moskova’ya yönelik yaptırımlarını daha da ağırlaştırdı.
Çin yönetimi ise Amerika'nın bazı Çin ürünlerine gümrük engelleri çıkarmasının ardından Washington’la resmen ticari savaş başlattı ve bir dizi misillemelerde bulundu.
Bu arada Rusya ve Çin arasında diplomatik ve iktisadi ilişkiler, Rusya ve Batılı devletlerin arasındaki ilişkilerde gerginliklerin tırmanmasının ardından sürekli güçlenmeye başladı. İki ülkenin liderleri de sürekli ikili iktisadi ilişkilerin takviye edilmesine ve böylece başta ABD olmak üzere Batılı devletlerin iktisadi yaptırımlarına karşı koymaya vurgu yapıyor.
Şimdi artık Rusya ve Çin ikili ilişkilerinde ve petrol anlaşmalarında doları kullanmıyor. Bu durum iki ülkenin dolara olan bağımlılığını hızla ortadan kaldırıyor. İran İslam Cumhuriyeti de ABD’nin illegal yaptırımlarına karşı aynı yöntemi izliyor ve doları tüm uluslararası ticaretinden silerek ödemelerini avro üzerinden yapıyor.
Hali hazırda dünyanın birçok ülkesi ve hatta Amerika’nın Avrupalı müttefikleri bile doların küresel ekonomi üzerindeki sultasına karşı çıkıyor. Amerika Başkanı Donald Trump ise tek yanlı politikaları ile resmen Rusya, Çin, Avrupa birliği AB ve hatta Kanada’ya ticaret savaş açmış bulunuyor. Bu durum dolara olan bağımlılıktan kurtulma zaruretini daha de belirgin hale getirdiği anlaşılıyor. Gerçekte Rusya ve İran gibi ülkeler için dolardan bağımsız olmak hayati önem arzediyor, zira bu bağımlılıktan kurtulmadan Amerika’nın sömürücü ve zorba politikalarından kurtulmanın mümkün olmadığı gözleniyor.
ABD kongresinin Ronald Rigan döneminde bütçe bölümü Başkanı David Stokman bu konuda şöyle diyor: Amerika’nın ekonomisi Donald Trump’ın dünyanın başka ekonomik güçlerine açtığı ticari savaşı ve doğuracağı sonuçlarını kaldırabilecek güçte değildir.
Gerçekte başka ülkelerin dolara olan bağımlılıklarını hafifletmeleri ABD hazine bakanlığının bastırdığı tahvillerin ve değerli evrakların kâr oranını düşürecektir. Nitekim bu değerli evrakların ve tahvillerin kâr oranı düşünce de artık hiç kimse onları satın almaya yanaşmayacağı da kesindir. Oysa Amerika devleti mali ihtiyaçlarını karşılamak için hazine bakanlığının bastırdığı tahvilleri ve değerli evrakları satmaya muhtaçtır. Bu yüzden bu durum ABD ekonomisi için ciddi bir sorun olacağı söylenebilir./