Dünya Rusya: Washington’a rağmen Tahran’la ticarete devamID:34655
Yayınlanma:
13 Eyl 18

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabekov, Moskova yönetimi Washington’un tehditlerine rağmen Tahran’la ticarette sağlam duracağını vurguladı.

Çarşamba günü Tesnim haber ajansına demeç veren Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabekov, Tahran ve Moskova arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi konusunda yatığı açıklamada, Amerika’nın tüm tehditlerine rağmen İran ve Rusya arasındaki iktisadi işbirliği ve ticari ilişkilerin gelişmekte olduğunu, Moskova gelecekte de ticaret alanında Tahran’ın yanında duracağını kaydetti.

İran’ın petrol satışını sıfıra indirmenin mümkün olmadığını belirten Rus diplomat Riabekov, Amerika yönetimi bu özel konuda uluslararası açıdan hemen hemen münzevi olduğunu, uluslararası camia Bercam nükleer anlaşmasını korumak istediğini ve İran’ın petrol ihracatı hakkını tanıdığını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Riabekov, İran İslam Cumhuriyeti bir çok alanda dünyanın zaruri ortağı olduğunu ve hiç kimse İran’ın inzivaya itme çabasını düşünmemesi gerektiğini belirtti.

Riabekov geçen Pazartesi günü İranlı mevkidaşı Seyyid Abbas Irakçi ile Bercam nükleer anlaşmasını görüşmek üzere Tahran’a gelmişti.