Suriye Muallim: Suriye'nin Yeniden İnşasında İran Ve Rusya'nın Önceliğinin Olması DoğaldırID:34665
Yayınlanma:
13 Eyl 18

Suriye Dışişleri Bakanı İran ve Rusya'nın Suriye'ye terörizmle mücadele konusunda verdikleri desteğe işaret ederek; doğal olarak Suriye'nin yeniden inşasında İran ve Rusya'nın önceliği olacaktır, açıklamasında bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Rus merkezli "Uluslararası Yaşam" dergisine verdiği röportajda; Suriye Amerika'nın kimyasal saldırı bahanesiyle Suriye'ye yönelik saldırı tehdidi ile ilk defa karşı karşıya kalmıyor ve Amerika Suriye'ye yönelik müdahalesinde kimyasal silah kullanıldığı bahanesini öne sürüyor. Kimyasal silah kullanıldığına ilişkin kurgusal senaryo ve Suriye hükumetini kimyasal silah kullanmakla suçlama planı rahatlıkla uygulanıyor ve bunun uygulanmasında İngiliz casuslarınca kurulan ve Batılı bazı ülkelerce bu tür senaryoların uygulanması için desteklenen Beyaz Miğferler terör örgütü devreye girmektedir. Bu tür senaryoların hiçbir yasal dayanağı bulunmuyor ve Güvenlik Konseyi görmezden gelinerek uygulanmaktadır ancak gerçek şu ki Suriye'nin kimyasal silahı yoktur, ifadelerini kullandı.

Muallim daha sonra Suriye krizinin çözümüne değinerek; Suriye'deki krizin siyasi çözümüne katkı sağlayacak şey Suriye'nin içişlerine yönelik dış müdahalelerin son bulmasıdır ve bu müdahaleler tamamen sona erdiğinde görüşmeler sadece Suriyeliler arasında olacaktır ve bu durum siyasi çözüm çalışmalarının ilerlemesine katkı sağlayacaktır, dedi.

El-Muallim açıklamalarının devamında savaş sonrasında Suriye'nin yeniden yapılanmasında Batılı ülkelerin saf dışı bırakılmasının nedenlerine değinerek;  onlar teröristleri Suriye'nin altyapısını yıkma konusunda teşvik ettiler. Bu nedenle onlar siyasi sürecinin sonuna kadar Suriye'nin yeniden inşası planının bir parçası olamayacaklar ve onların hedefi Suriye'ye karşı düşmanca uygulamalarının ardında siyasi çözümün bir parçası olmaktır, ifadelerini kullandı.

El-Muallim son olarak; Suriye terörizmle mücadelede Rusya ve İran gibi dostlarından yardım aldı ve doğal olarak Suriye'nin yeniden inşasında bu iki ülkenin önceliği olacaktır, dedi.