Yemen UNICEF ve DSÖ'nden Yemen'de salgın hastalık uyarısıID:35332
Yayınlanma:
05 Eki 18

BM'lere bağlı çocuk kurumu #UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de koleranın her geçen saat tehlikeli bir şekilde yayılmakta olduğunu bildirdi.

Lübnan el'Meyadin kanalına göre, UNICEF, bugün yaptığı açıklamada, yaklaşık 16 milyon Yemenlinin  temiz içme suyundan mahrum olduğunu belirtirken, bu durumun, başta kolera olmak üzere salgın hastalıkların yayılmasına neden olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü de, Yemen'in dünyanın en büyük ve en tehlikeli kolera vakıasıyla karşı karşıya olduğunu bildirirken yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin kolera virüsünü bulaştığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, bu yılın ilk 8 ayında kaydedilen kolera vakasının 154 bin 527, vakalarda hayatını kaybedenlerin sayısının ise 196 olduğunu duyurdu. Örgüt, kolera salgınının bulaştığı bir çocuğun ilaç almaması halinde saatler içinde hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise, Yemen’de yaklaşık 1.8 milyon çocuğun yetersiz beslenme sebebiyle hastalıklara açık olduğunu belirterek, 400 bin insanın yetersiz beslenme yüzünden ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu aktardı. 

Bu arada Yemen’de kıtlıkla savaşan insanlar çöp kovalarında yemek artığı arıyor, hatta doğadan topladıkları yapraklarla besleniyor. İnsani yardım kuruluşları savaş sebebiyle iç kesimlerdeki insanlara ulaşmakta güçlük çekiyor. Yardımların ancak yüzde 10'u gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.