Sağlık Bezmialem Üniversitesi, bitkisel ürünlerde "Fitomer" adıyla markalaşıyorID:35374
Yayınlanma:
07 Eki 18

Bitkilerle tedavi veya alternatif tıp olarak kamuoyunda yaygınlaşan tedavi türü, Bezmialem Üniversitesi tarafından bitkisel ürünlerde markalaşma yoluna gidiyor. Üniversite 6 bitkisel ürünü “Fitomer” markasıyla satışa sundu.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, bitkisel ürün alanında markalaşma kararı aldı ve 6 bitkisel ürünü “Fitomer” markasıyla satışa sundu. Türkiye’nin ilk Fitoterapi Merkezine ev sahipliği yapan Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin Fitoterapi alanındaki çalışmaları hız kazandı. Hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanılması ve etkilerinin araştırılmasını sağlayan merkezde üretilen ürünler Fitomer markasıyla satışa sunuldu.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal, Fitomer markası altında çörekotu yağı, tatlı badem yağı, susam yağı, kabak çekirdeği yağı, sarı kantoron yağı ve zeytinyağlı kudret narı olmak üzere 6 çeşit ürünün yer aldığını söyledi ve şunları ekledi:

“Günümüzde doğal bitkisel yağlar yaşamın birçok alanında pratik çözümler sunduğu için yaşamımıza girmiş durumdadır. Doğal Bitkisel yağları kullanırken; tağşiş yapılmamış ve doğru ürünü doğru miktarlarda kullanmak gerekir. İçerik bakımından en üst kalitede, ve doğru üretim teknikleri ile kalite standardtlarına uygun olarak üretilmektedir.”

SAHTE ÜRÜNLERLE MÜCADELE
Bitkisel ürünlerin toplumdaki yaygın kullanımının artması ve gelişmiş ülkelerde modern tedaviyi tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılan bitkisel ürünler, üniversiteyi harekete geçiren unsurlar oldu. Bitkilerle tedaviye yönelim arttıkça, ucuz ve sahte ürünler de piyasaya çıkmaya başladı. Sahtecilikle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kartal, "Bitkilerle tedavinin bu denli önemsendiği günümüzde, sahte ve tağşişli ürün konusu da bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bazı ürünler kalitesiz ve etkisiz biçimde tasarlanıp üretilmişlerdir. Piyasada etkili dozları içermeyen veya kalitesiz etken madde taşıyan işe yaramayacak şekilde birçok ürün yer almaktadır. Bunların etiketleri ve reklamları da halkı yanıltmaktadır. İlaç kalitesinde üretilen Fitomer ürünleri, her aşamada, uzmanlar tarafından ayrıntılı şekilde analiz ediliyor, standartlara uygunluğu ve kalitesi bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra satışa sunuluyor” dedi.