ABD 'Trump'ın ekibi, rakipleri için İsrailli firmadan karalama kampanyası istedi' iddiasıID:35567
Yayınlanma:
11 Eki 18

ABD Başkanı Trump’ın ekibinin 2016 seçimleri için İsrailli bir firmadan seçim karalama kampanyası hazırlamalarını istediği iddia edildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibinin 2016 seçimleri için İsrailli bir firmadan seçim karalama kampanyası hazırlamalarını istediği iddia edildi.

The New York Times'ın haberine göre, ABD Başkanı Donlad Trump'ın 2016 seçim ekibi, İsrailli bir firmadan politik düşmanlarına karşı sosyal medyada karalama kampanyası hazırlamalarını istedi. Birleşik Arap Emirlikleri üst düzey danışmanı aracılığıyla İsrailli firmaya 2 milyon dolar ödeme yapıldı.

SAHTE ONLINE KİMLİKLER OLUŞTURMALARI İSTENDİ

Öneri, Trump'ın seçim kampanyası ekibinde yer alan üst düzey danışman Rick Gates tarafından geliştirildi. Haberde yer alan bilgilere göre Gates “İsrailli bir firmaya sosyal medyayı manipüle etmek için kullanmak ve Cumhuriyetçilerin önde gelen muhalifleri ile Hillary Clinton'u yenmek için istihbarat toplamak amacıyla sahte online kimlikler oluşturmalarını” istedi.

Gates, sözde, “O dönem Trump'ın baş rakibi olan Senatör Ted Cruz'a sahte kimliklerle saldırarak 2016 Cumhuriyetçilerin Ulusal Toplantısına 5000 delegeyi yönlendirme arayışına girdi.” Diğer hedefler ise Trump'ın Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton'du. Onunla ilgili bir diğer öneri de “muhalefet araştırmaları ve Bayan Clinton ile ona yakın kişilerle ilgili ‘tamamlayıcı istihbarat faaliyetleri' önerisi idi.

MUELLER SORUŞTURMALARINDAN ÇIKTI

Önerilen işbirliği ise New York Times tarafından açığa vuruldu. İddia olmaktan öte, gazete haberini 2016 ABD Başkanlık seçimlerine yabancı ülkelerin müdahalesini araştıran “Mueller soruşturmaları” bağlamındaki belgelere dayandırdı. İsrailli bir şirkette çalışan dört yetkiliyle soruşturma çerçevesinde yapılan röportajların kopyaları Amerikan kökenli gazete tarafından ele geçirildi.

ÇOCUK PORNOSU SATAN İŞ ADAMI ARACI OLDU

Haaretz gazetesine göre ise Mueller “özelikle İsrailli şirketin kurucusunun 2 milyon dolarlık ödemeyi 2016 seçim kampanyasından kısa süre sonra, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin üst düzey danışmanı George Nader'dan alması” oldu. Nader, Amerika-Lübnan kökenli bir iş adamı ve Abu Dabi'nin veliaht prensi Mohammed Bin Zayed Al Nahyan'ın danışmanı. Önceden de bu türden işlere giriştiği belirtilen Nader'in Donald Trump'ın yakın bir arkadaşına Washington'u Katar'a karşı konumlandırmak için 2.5 milyon dolar verdiği öne sürüldü. Mart ayında ise Nader'in ABD'ye çocuk pronografisi ithal etmekle suçlanıp tutuklandığı ortaya çıktı.