Dünya Kaşıkçı olayına tepkiler yüskeliyorID:35583
Yayınlanma:
11 Eki 18

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'ın İstanbul başkonsolosluğuna girdi. O günden bu güne Kaşıkçı'dan bir haber alınamıyor. Washington Post, kayıp Suudi gazeteci Cemal #Kaşıkçı'nın son görüntülerini yayınladı. Görüntüde Cemal Kaşıkçı konsolosluğa giriş yapıyor. Olaya tepkiler büyüyor.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz,  HaberTürk'e açıklamalarda bulundu.
Cengiz, "Hala yaşadığına dair umudum var. Kesin açıklamayı bekliyorum. Mesele ülkeler ve devletlerin alanına girdi. Bu nedenle açıklama yapmayı uygun görmüyorum. Mesele çok hassas, şu ara sessiz kalmak benim için daha iyi" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Kaşıkçı hakkında başka bir açıklama geldi. Erdoğan , kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili, “Türkiye’ye girişler, çıkışlar her şey mercek altına alındı. Böyle bir hadiseyle ilgili bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Tahminler üzerine değerlendirme yapmam doğru olmaz ama endişeliyiz. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Buradan bir kuş uçsa, sivrisinek çıksa bu sistemler yakalar” dedi.
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran, konsolosluğun aranması ve Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed al Otaibi'ye olası bir sorgulama süreçlerini anlattı. Kuran'a göre Türkiye çok ciddi bir cinayet deliline ulaşırsa Suudi Başkonsolosu ve orada çalışan memurları gözaltına alabilir.
 
Amerika senatosu dış ilişkiler komisyonunun 22 üyesi ABD Başkanı Donald Trump’tan Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybedilme olayını araştırmak üzere bir dosya açmasını istedi.
 
Bu arada, Amerika’nın Enerji eski Bakanı Ernest Muniz Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybedilme olayına gösterdiği tepkide, Kaşıkçı macerası aydınlığa kavuşuncaya dek Arabistan’ın Neom süperkent projesine istişare vermeyi askıya aldığını açıkladı.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü ise, Cemal Kaşıkçı ile ilgili yaptığı açıklamada, Kaşıkçı'nın kaybolan ilk Suudi gazeteci olmadığını belirterek, bu olay hakkında bağımsız uluslararası soruşturma başlatılmasını istedi.
 
Bir grup aktivist ve basın mensubu da Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçiliği önünde Suudi muhalif gazetece Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasını protesto etmek için eylem düzenleyerek, Kaşıkçı'nın akıbetinin belirlenmesini istediler.