ABD ABD’nin silah ihracatı 55 milyar doları aştıID:35584
Yayınlanma:
11 Eki 18

Amerika savunma güvenliği işbirliği ajansı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu ülkenin 2018 mali yılında silah ihracatı 55 milyar 660 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Amerika 2017 yılında 41.9 milyar dolar silah satmıştı. Amerika’da mali yıl her yılın Ekim ayında başlıyor ve bir sonraki yılın 30 Eylül tarihine kadar sürüyor.

Amerika halâ dünyada en büyük silah ihracatçısı sayılıyor. Fars körfezinin güney kıyılarında yer alan Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap emirlikleri Amerika’nın en büyük silah alıcıları arasında yer alıyor. Amerika’nın ürettiği silahlar ise bölgede en çok Suriye, Yemen ve Afganistan’da sivilleri katletmek üzere kullanılıyor.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif geçenlerde attığı twittinden şöyle yazmıştı: Amerika silah ihracatı ile dünyayı istikrarsızlaştırıyor ve daha iyi yarınları inşa etmek için tüketilebilecek paraları heba ediyor.

Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikan silahları hatta bu ülkenin vatandaşlarının güvenliğini bile temin edemediğini belirterek şöye devam etti: Amerika’nın dünya askeri bütçesinde yüzde 35’lik payı bile 11 Eylül 2001’de üç bin kişinin ölümünü ve 6 bin kişinin yaralanmasını engelleyemedi.

11 Eylül 2001 terör saldırısını 15’i Arabistan vatandaşı olan 19 El-Kaide üyesi gerçekleştirmişti.