Dünya Amerikalı eski Bakanın Kaşıkçı tepkisiID:35585
Yayınlanma:
11 Eki 18

Amerika’nın Enerji eski Bakanı Ernest Muniz Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal #Kaşıkçı’nın ortadan kaybedilme olayına gösterdiği tepkide, Kaşıkçı macerası aydınlığa kavuşuncaya dek Arabistan’ın Neom süperkent projesine istişare vermeyi askıya aldığını açıkladı.

Reuters haber ajansının haberine göre Amerika’nın Enerji eski Bakanı Ernest Muniz Çarşamba günü bir bildiri yayımladı ve Kaşıkçı macerası aydınlatıncaya dek Neom projesinin yönetim kurulu üyeliğini de askıya aldığını belirtti.

Muniz, Suud hanedanının Kızıldeniz kıyısında 500 milyar dolar bütçe ile inşa etmekte olduğu süperkent Neom projesinde istişare veren 18 danışmandan biridir.

Suud rejiminin muhalifleri Neom projesini de veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın bol kasadan harcamalarından biri olduğunu belirtiyor.

Bu arada Amerika Başkanı Donald Trump da Kaşıkçı cinayetine gösterdiği tepkide, Arabistan ile silah anlaşmalarından önce Kaşıkçı’nın başına ne geldiği aydınlatılması gerektiğini belirtti.

Arabistanlı muhalif Cemal Kaşıkçı 2 Ekim Salı günü Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortalıktan kayboldu.

Olaydan bir kaç gün sonra medya, Kaşıkçı’nın cenazesi doğrunmış vaziyette İstanbul’da bulunduğunu yazdı.