Yemen Amerika'nın Suudi Arabistan'ı Çıkmazdan Kurtarma ÇabalarıID:36522
Yayınlanma:
01 Kas 18

Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Washington ve Riyad’a yönelik uluslararası baskılarının artması ile Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen savaşında ateşkes ilan edilmesini istedi.

Pompeo, Suudi elebaşlığındaki Arap Koalisyonu’nun Yemen’in yoğun nüfuslu bölgelerine hava saldırılarını durdurması gerektiğine değinerek  Husi güçlerinin de füze ve İHA saldırılarını durdurmasını, gelecek aydan barış görüşmelerinin başlamasını istedi.
 Aynı zamanda Amerika Savunma Bakanı James Mattis de Yemen savaşının son bulmasını isteyerek şöyle dedi: Gelecek 30 gün içerisinde Yemenlilerin barış görüşmeleri başlamalıdır. “
Amerikalı yetkililerin açıklamaları ve onların Yemen savaşının son bulması yönündeki istekleri şaşırtıcıdır. Çünkü zaten Suudi Arabistan ve ortakları Washington’un yeşil ışığı ile bu savaşı başlatmıştı. Amerika Yemen savaşının başlamasından geçen 44 ay süresince koalisyon güçlerine silah satmak ve lojistik destek sağlayarak, yoksul Yemen halkına karşı bir hem taarruzun başlatılmasında ve hem devam ettirilmesinde kilit rol oynamıştır.
Amerika Vermont eyaletinin Amerikalı Senato Temsilcisi Burney Sanders bu konuda şöyle bir açıklama yaptı:” Amerika çok ciddi bir şekilde bu savaşa karışmıştır. Suudi elebaşlığındaki koalisyonun bombalarını biz tedarik ettik. Bu bombaları taşıyan uçakların yakıtlarını bizim temin ettik. Onlara istihbarat bilgileri sağlayan da biziz. “
Bütün bunlara rağmen Suudi Arabistan elebaşlığındaki koalisyon güçleri bu savaşta güttüğü amaçlara ulaşamamış ve Yemen halk güçlerinin direnişi ile karşılaşmıştır.
Yemen savaşının devam etmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan krizin günden güne daha da şiddetlenmesi ve özellikle de sivil insanlar ve çocukların katliam edilmesi Trump hükümetinin uzun zamandan beri dünya kamuoyu ve hatta kimi Kongre üyeleri ve Amerika basınının baskıları altında kalmasına sebep oldu. Bu baskılar Suudi Arabistan’ın desteklenmesine son verilmesi ve Yemen savaşının bitmesi yönündeydi. Şimdi ise Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve Suudi Arabistan’ın bu dünyaca tanınmış gazetecinin öldürülmesinde başrolde olması Washingon’a  yönelik baskıları da arttırmıştır.
Bu doğrultuda uluslararası camianın Al-ı Suud’un özellikle Cemal Kaşıkçı olayı gibi vahşi girişimlerine karşı nefreti, Washington yetkililerinin de Suudi Arabistan’a Yemen savaşına son vermesine ve ardından barışı müzakerelerini başlatmasına yönelik baskı yapmasına neden olmuştur. Halbuki muhtemelen Suudi Arabistan Yemen savaşına son vermek için müzakerelere katılmaktan kaçınacaktır. Nitekim Yemen krizinin çözümü için öngörülmüş birçok müzakere sürecinde de Suudi Arabistan ve ortakları hep engeller oluşturarak bu süreci sabotaj ederek çıkmaza sürüklemiştir.
Ensarullah siyasi bürosu üyesi Zayfullah el-Şami bu konuda şöyle düşünüyor:” Suudi Arabistan’ın Yemen’e karşı saldırılarının durdurulması için gerçekçi girişimlerde bulunulmalı ve pratik uygulamalar gerçekleştirilmelidir. “
Buna rağmen Yemen Husileri uzun zamandan beri gerçek barış görüşmelerine ve müzakerelerine hazır olduklarını bildirip bu konuda bazı önerilerinin de olduklarını ilan etmişlerdir. Onlar ayrıca her türlü ayrılıkçı hareket ve özerk bölge oluşturma yönündeki Amerikan projeleri ile ilgili uyarıda bulunmuş ve böyle projelere karşı çıkacaklarını açıkça ortaya koymuşlardır.
Görünen o ki, bu ortamda Yemen halkı haklarının göz önünde bulundurulması ile gerçekleşecek barış görüşmeleri, Yemen’deki insani faciaya son verebileceği gerçekçi bir yaklaşım olabilir.