Yemen UNICEF: Yemen Çocukların Cehennemi Oldu / Her 10 Dakikada Bir Çocuk ÖlüyorID:36746
Yayınlanma:
06 Kas 18

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Yemenli çocukların her 10 dakikada bir, hastalık yüzünden öldüğü konusunda uyardı.

Ürdün'ün başkenti Amman şehrinde düzenlenen basın toplantısında, Yemen'den son günlerde dönen UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere, “Bugün her 10 dakikada Yemenli bir çocuk kolaylıkla tedavi edilebilen hastalıklar yüzünden ölüyor, buna şaşırmamalıyız” dedi.

Cappelaere şunları da sözlerine ekledi: "Bugün Yemen çocukların cehennemi haline geldi ve cehennem sadece yüzde 60'ı için değil, aynı zamanda Yemen'deki tüm çocuklar için de aynı durum geçerlidir."

Cappelaere; "Bir milyon sekiz yüz bin çocuğun yetersiz beslenme bozukluğu yaşıyor. 400 çocuk da hayatlarını tehdit eden yetersiz beslenmeden muzdariptir ve bunların yüzde kırkı El-Hudeyde şehrindedir." dedi.

Cappelaere sözlerine şunları ekledi: "Ne yazık ki, Yemen'deki durum çok kötü ve daha da bozulmaya devam ediyor. Savaşın yanı sıra, Yemen'de ekonomik bir kriz var ve temel gıdaya çok az bir kesim erişim sağlayabiliyor."

Cappelaere ayrıca,  her yıl 30.000 beş yaş altı Yemenli küçük çocukların hastalıklar yüzünden öldüğünü - eğer yetersiz beslemeyi ortadan kaldırırsak - ölümleri durdurabileceklerini söyledi.

Yemen, Mart 2015'ten bu yana Suudi komutasındaki koalisyon tarafından ciddi bir saldırı altındadır.