Gündem Erdoğan: İran yaptırımlarına kesinlikle uymayızID:36760
Yayınlanma:
06 Kas 18

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlarına karşı kararlı bir tutum sergileyerek, kesinlikle yaptırımlara uymayacaklarını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları doğru bulmadığını söyledi.
 
Diken sitesine göre; Partisinin grup toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi: “İran’a yaptırımları doğru bulmuyorum. Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız. Dünyanın dengesini bozmaya yönelik bir adım. İran’dan 10 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. İran yaptırımları uluslararası hukuka da diplomasiye de aykırı. Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz.”
 
Türkiye  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, ABD'nin İran'a karşı yaptırımla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmadıklarını ve yaptırımların yerini anlamlı diyalog ve görüşmelerin almasının daha yararlı sonuçlar getireceğini belirtti.

Çavuşoğlu, Japonya ziyareti kapsamında başkent Tokyo'daki Ulusal Basın Kulübü'nde basın mensupları ile bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

ABD’nin İran’a uygulamaya başladığı yaptırımlara ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, “Yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmıyoruz. Yaptırımların yerine anlamlı diyalog ve görüşmelerin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Bu bizim ilkesel tutumumuz” diye konuştu.

Türkiye’nin İran’a komşu olduğunu ve bu ülkeden doğal gaz ve petrol aldığın belirten Çavuşoğlu, Japonya dahil Türkiye gibi ülkelerin yaptırımlar nedeniyle enerji kaynaklarını çeşitlendirmesinin pek kolay olmadığını belirtti.

İran’ı köşeye sıkıştırmanın ve izole etmenin akıllıca olmadığını bilakis tehlikeli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, İran halkını cezalandırmanın da adil olmadığını söyledi.

İran ile yaptırımlar yerine uzlaşma çerçevesinde makul çözümler bulunabilmesini umduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Sadece komşu ülkeler değil dünyanın bir çok bölgesinden de çok sayıda ülke, ABD’nin bu tek taraflı yaptırımlarından etkileniyor.” dedi.