Yemen Suudi Arabistan'ın Yemen'deki yenilgilerinin devam etmesiID:36838
Yayınlanma:
08 Kas 18

Mütecaviz Suudi koalisyon güçlerinin Yemen’in Hodeyde limanında ardı ardına aldığı yenilgiler devam ediyor. En son gelişmelerde onlarca Suudi koalisyon paralı askeri Hodeyde havaalanına yakın 16. Kilometrede büyük kayıplara uğradılar, bu da Yemen’e saldıran Suudi mütecaviz koalisyon güçlerinin başarısızlıklarının yeni dönemi olduğunu gösteriyor.

Yemen silahlı güçleri sözcüsü Tuğgeneral  Yahya Sari,  Salı günü yaptığı açıklamada Suudi saldırgan koalisyona bağlı paralı askerlerin Hodeyde Limanı yakınlarında büyük yenilgi alarak en az 200 kayıp verdiğini duyurdu.
Yaklaşık 5 ay önceden beri Hodeyde limanını işgal amacı ile Suudi saldırgan koalisyon güçlerinin başlattığı saldırı, Yemen halk komiteleri ve Ordu güçlerinin direnişi ile başarısız kalmıştır.
Kızıl deniz kıyısında bulunan stratejik Hodeyde Limanı,  kuşatma altında olan ve savaş mağduru Yemen’e insancıl yardımların tek giriş kapısıdır;  ülkeye gıda, ilaç ve sağlık yardımlarının %70'i  Hodeyde limanından ülke halkına ulaşıyor.
Suudi Arabistan ise Hodeyde strateji k limanını işgal ederek,  ciddi tehlike ile karşı karşıya olan  milyonlarca Yemenlinin hayatını  ciddi  oranda tehlikeye atarak, ülkenin kuşatmasını tamamlamaya çalışıyor.  Fakat Yemen'deki gelişmeler Suudi saldırgan koalisyonun Hodeyde bölgesinde tamamen yere çakıldığını gösteriyor. Tabii ki bu olay ise saldırganlar için bir diğer yenilgi sayılıyor.
Saldırgan Suudi koalisyon güçleri,  Yemen’de insani durumun vahameti ile ilgili tüm uluslararası uyarılara rağmen birkaç aydan beri Hodeyde limanını işgal etmeye geçti fakat halk komiteleri ve Ordu güçlerinin geniş çaplı direnişi ile karşı karşıya geldi. Tabii ki koalisyon güçleri ve paralı askerlerinin yüksek kayıpları ise onların ve batılı destekçilerinin Yemen Savaşı'ndaki bir diğer yenilgilerininni sonucudur.  Fakat yine de koalisyon güçleri yalan propagandalarla  Yemen'deki başarısızlıklarını örtbas etmeye ve bu bölgede yaşanan meydan gerçeklerini ters göstermeye çalışıyor.

Ensarullah halk hareketi sözcüsü Muhammed Abdüsselam Salı günü Suudi saldırgan koalisyon güçlerinin Yemen halk komiteleri ve ordusuna karşı kazandıkları zafere dayalı iddialarına  tepki gösterdi.  Abdüsselam Twitter sayfasında yaptığı paylaşımda "düşmanın ahlaki, siyasi, askeri ve psikolojik açıdan yenildiğini ve evhama kapıldığını,  bu yüzden benzer yalanlara sarılarak onu yaymaya çalıştığını" yazdı.
Suudi Arabistan 2015 yılından itibaren bölgenin gerici Arap rejimleri ile kurduğu koalisyonla Amerika’nın desteğinde,  kendisi ve Amerika'nın sultacı ve yayılmacı siyasetleri karşısında Yemen halkını teslim alma hedefi ile yıkıcı vekâlet savaşını başlattı.  Yaşanan saldırılar Yemen’de milyonlarca savunmasız insanın ölmesi, yaralanması ve mülteci duruma düşmesi ayrıca ülkenin hayati altyapılarının enkaza dönüşmesinden başka sonucu olmadı.
Fakat Yemen halkı 3 buçuk yıl süren savaş boyunca saldırganlara karşı direnerek ülkelerini savunmakla onları dizi getirmeyi başardı ve onları bu ülkeyi yenilgiye uğratmak hayalinde hüsrana uğrattı; öyle ki saldırganlar bizzat kendilerinin yarattığı bataklıktan kurtulmaya çabalıyorlar. Al-i Suud rejiminin hayallerinin doruğu ise Yemen savaşının başında ve mart 2015'te “kararlılık fırtınası"  operasyonu idi;  zira Arabistan 1 aylık bir sürede Yemen’e sulta kurma  hayalinde  yaşıyordu, fakat bu savaş günümüze kadar devam ederek yıpratma savaşına dönüşmüştür.
Geçtiğimiz hafta da Amerikalı yetkililerin Yemen savaşı konusunda 180 derecelik dönüşlerini ve tutum değiştirmelerine şahit olduk.  Yemen’de milonlarca sivillerin katliam edilmesi ardından Arabistan'ın batılı müttefikleri tarafından  sözde barış çağrılarının  duyulması,  yenilgiye uğramış Suudi koalisyonun Yemen savaşındaki başarısızlığının işaretleridir.  Hiç şüphesiz Amerikalı yetkililerinin bu tutumu Suudi makamları  ile koordine edilmeden gerçekleşmez, zira Arabistan bu durumda,  başlattığı savaştan haysiyetli bir şekilde çıkmak istiyor./