Dünya 'Muhalif Suudi gazeteci işkence ile öldürüldü'ID:36853
Yayınlanma:
08 Kas 18

Cemal #Kaşıkçı cinayetinden bir ay sonra Suudi Arabistan'da bir muhalif gazetecinin daha öldürülüğü belirtiliyor. İddiaya göre, Twitter'da muhalif bir hesabı yönettiği için sekiz ay önce gözaltına alınan Türki bin Abdül Aziz al Jasser işkenceyle öldürüldü.

İstanbul’da işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle gözlerin çevrildiği Suudi Arabistan yönetiminin muhalif bir gazeteciyi daha işkenceyle öldürdüğü iddia ediliyor. Buna göre, Twitter’da Suudi kraliyet ailesinin insan hakları ihlallerini belgeleyen Türki bin Abdül Aziz al Jasser, tutulduğu hapishanede işkence sonucu hayatını kaybetti.

Jasser’in ismi ilk kez, Kaşıkçı cinayetinden birkaç hafta sonra New York Times’da yayımlanan bir haberle duyulmuştu. Haberde, Suudi yönetiminin bir Twitter ordusu kurduğu, bu paralı troller aracılığıyla muhalif hesapları tespit ettiği, Jasser’in de bu yolla bulunup sekiz ay önce hapse atıldığı belirtiliyor.

İddiaya göre Jasser, ‘Kashkool’ isimli bir Twitter hesabında Suudi kraliyet ailesinin ve yetkililerin insan hakları ihlallerini belgeliyordu.

Şimdi, muhalif gazetecinin gözaltındayken işkence ile öldürüldüğü öne sürülüyor. New Khaleej gazetesinin haberine göre JAsser cumartesi günü hayatını kaybetti. İnsan hakları gözlemcilerine dayandırılan haber henüz resmen doğrulanmış değil.