ABD Amerika başsavcısının istifaya zorlanması, Trump’ın muhalefeti silme çalışmasıID:36882
Yayınlanma:
08 Kas 18

Donald Trump Amerika başkanı olarak işe başlamasından itibaren Beyaz Saray takımı ve hükümet yetkililerinin ihracı veya istifaya zorlama siyasetini izlemekte, tabi bu süreçte bazı yetkililer de Trump’ın siyasetlerine itiraz amacı ile görevlerinden çekildiler, öyle ki Trump’ın şimdiye kadar süren başkanlık döneminde en az 50 yetkili hükümet kadrosundan ya istifa ettiler veya adeta ihraç edildiler.

Böylece Trump’ın başkanlık dönemi bu eşsiz süreç nedeni ile her zaman Amerikalıların belleğinde yer edecektir.

Aslında Trump, yetkilileri göreve alma ve daha sonra onları görevden alma sürecinde eşsiz bir hıza sahiptir, öyle ki onun Beyaz Saray’daki bazı çalışanlarının çalışma süresi birkaç günü aşmamakta; bu geliş gidişlere bir de zorla yaşanan istifaları da eklemek gerekir. 
Amerikalı yetkililer bir biri ardı sıra gelip giderken Trump ile çalışmak istemiyorlar. Gerçi konuşmalarında mecburen Trump’ı başkan olarak övüyorlar fakat aslında onun görüşleri ve eylemlerine asla katılmıyorlar. Bunun en son örneği ise Amerika’nın BM elçisi Nikki Haley’in istifasıdır. Tabi ki bu süreç halen devam ediyor.
Trump’ın son ihraç kurbanı ise Amerika başsavcısı Jeff Sessions’dır; kendisi Trump’ın isteği üzere istifa etmek zorunda kaldı;  başka bir ifade ile Trump Sessions’ı görevden aldı. Trump, Sessions’ın ardından Adalet Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Matthew Whitaker’ın bu görevi geçici olarak devralacağını duyurdu.
Görünüşe göre Trump’ın bu olaydaki asıl hedefi, Rusya’nın Amerika başkanlık seçimlerinde müdahale dosyasını ve kovuşturma sürecini zayıflatmaktır. Araştırmalar ise FBI eski başkanı Robert Muller tarafından yürütülüyor. Tabi ki Amerika kongresindeki Demokratlar bu görüşü savunuyorlar. Amerika temsilciler meclisinde Demokratlar lideri Nansy Pelosi ise Sessions'ın istifası ardından yaptığı açıklamada Matthew Whitaker’ın kendini Rusya soruşturmalarından kurtarması gerektiğini söyledi.
Pelosi ayrıca Sessions'ın istifasının müfettiş Muller'in araştırmalarına son vermeye bir başlangıç ise, anayasa krizine sebep olabileceğin söyledi. 
Bu arada Amerika senatosundaki Demokratlar da aynı görüşü paylaşıyorlar. Senato Demokratları lideri Chuck Schumer’in belirttiğine göre Donald Trump, Sessions'ı görevden alarak kendi istediği ve güvendiği kişiyi Amerika başsavcılığına atamak istiyordu. Trump daha önce Sessions'ın Rusya dosyasından çekilmesinden memnun olmadığını belirtmişti; Trump Sessions'ın bu dosyadan çekilmesini bilseydi onu Amerika başsavcılığına atamazdı dedi.
2016 yılında Trump’ın başkanlık seçim kampanya takımı hakkında araştırmalar Amerika’nın siyasi yetkilileri arasında en önemli gerginliklerden biridir ve Trump ile takımına karşı suçlamalar nedeni ile büyük hassasiyete sahip. 
İstihbarat kurumları ve de Demokrat parti, Rusya’yı 2016 başkanlık seçimlerinde Trump’a destek vermekle suçluyorlar fakat Moskova defalarca bu suçlamaları reddetmiştir. Hem Beyaz sara ve hem Kremlin 2016 başkanlık seçimlerinde adeta şike konusunu reddediyorlar.
Trump’ın başkanlık döneminin başlamasına itibaren muhalifleri, seçim kampanyasının, Ruslarla bağlantısını dosya özel soruşturma müfettişi Michael Müller tarafından ispatlanmasını, böylece bir başkanı ilk kez Amerika tarihinde alaşağı etmeyi umut ediyorlar. buna rağmen Trump hala 2016 seçimlerini kazanmasında rusların rolünü inkar etmeyi sürdürüyor ve şimdi de Amerika başsavcısını zorla istifaya mecbur ederek, daha doğrusu görevden alarak, yeni başsavcı ile ilgili araştırmalara engel olmaya çalışıyor. /