Kültür ve Sanat Malatya’da Cem Yılmaz izdihamı!ID:36968
Yayınlanma:
11 Kas 18

8. Malatya Uluslararası Film Festivali açılış töreni görkemli başladı.

Jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı festival,8. Malatya Uluslararası Film Festivali açılış töreni görkemli başladı. Açılışla ünlü konuklarını ağırladı. 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ilk film gösterimleri itibarıyla başladı.

Festival Direktörümüz Suat Köçer 8. Malatya Uluslararası Film Festivali açılış töreni selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğini Kıvanç Baruönü’nün yaptığı, senaryosu ve başrolü Cem Yılmaz’a ait olan ‘Arif v 216’ filminin gösterimi halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Avşar Sinemaları’nda yapılan film gösteriminin ardından Cem Yılmaz bir söyleşi de gerçekleştirdi. Malatyalı sinemaseverlerin çok büyük ilgi gösterdiği söyleşinin moderatörlüğünü sinema yazarı Burak Göral üstlendi.

Söyleşide filme ilgi gösteren Malatyalı sinemaseverlere teşekkürlerini ileten Cem Yılmaz, festivalin giderek geliştiğini ifade etti. Yılmaz, Malatya’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Ünlü komedyen seyircilerden gelen bir soru üzerine sinemayla ilgilenen gençlere şu şekilde tavsiyelerde bulundu:

‘Dünyanın her yerinde bir şey dünya standartlarında yapılabilir. Bununla ilgili hiçbir derdimiz yok. Bugün Malatya’daki bir genç kardeşimin kendi telefonuyla çekeceği bir hikâye dünyadaki herkesi ilgilendirebilir. Buna hiçkimse mani olamaz. Güzel ve değerli şeyler dünyanın her yerinde değerlidir. Yeter ki kafamızda bazı kalıplar olmasın. Yirmi yıl öncesine kadar sahip olmadığımız birçok imkâna sahibiz şu anda.

Üreten insanın en büyük özelliği küsmemesi, başka bir yol bulması olmalı. Su gibi sızmak lazım yani. Arkamızda kimse yok dememek lazım. Benim de arkamda kimse yok ki! Ben de boş bir A4 kâğıdıyla başlıyorum yazmaya. Acaba bunu kim beğenecek, kim buna para yatıracak diye düşünmüyorum. Yani biraz mücadele lazım. Tutku meselesi bu neticede.’

Söyleşi sonunda Yılmaz ‘Malatya’ya taşınıyorum’ şeklinde yaptığı şaka salonda kahkahalarla ve alkışlarla karşılandı. Yılmaz ayrıca yeni düzenlediği stand-up gösterisiyle Malatya’ya tekrar geleceğinin sözünü de verdi.

ONUR ÖDÜLLERİ'NİN SAHİPLERİNİ BULDU.
Malatya Uluslararası Film Festivali 8'inci kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken bu yıl festivalde üç usta isme Onur Ödülü takdim edildi.

43 yıllık sinema kariyeri boyunca 35'ten fazla filmde rol alan, tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli oyuncularından Şener Şen, performansları ve klasikleşmiş yerli komedilerde Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Perran Kutman ile genç ve yenilikçi sinemanın izini her daim süren usta yönetmen Osman Sınav, festivalin açılış töreninde ‘Kristal Kayısı / Onur Ödülleri takdim edildi.