Bilim ve Teknoloji Apple'dan Türkiye'ye bir zam daha; İki katına çıktıID:36969
Yayınlanma:
11 Kas 18

Apple, telefonlara ve AppStore'den edinilen uygulamalara yaptığı zammın ardından bu kez de iCloud kullanım fiyatına zam yaptı.

Türkiye'de artan dolar kuru ile Apple, geçtiğimiz aylarda sattığı elektronik ürünler ile iPhone modellerine daha sonra da AppStore'daki uygulamaların fiyatlarına zam yaptı. Teknoloji devi Apple, bu kez de bugünden itibaren geçerli olmak üzere iCloud ücretlerine zam yaptı, yapılan zam ile iCloud ücretleri iki katına çıktı.

Apple cihazlarını kullanan müşterilerine yeni fiyatlandırma konusunda e-posta gönderen şirket, mevcut iCloud ödeme planı olanların yenileme dönemi geldiğinde zamlı tarifeden ücret ödemeye başlayacağını kaydetti. Apple'ın yaptığı zam ile 200 GB iCloud saklama alanını halihazırda aylık 11.99 TL ücretle kullanan herkes bugünden itibaren artık 19.99 TL ödeyerek kullanabilecek. Bu zamla birlikte iCloud için ödenen ücret neredeyse iki katına çıktı.

iCloud, kullanıcıların fotoğraflarını, belgelerini, telefon rehberini dahil telefondaki her şeyini 'bulut'a yedeklemesini sağlıyor. Yani kullanıcılar bilgisayar başına geçip iTunes'u kullanarak kendileri manuel yedekleme yapmakla uğraşmıyor, iPhone ve iPad'ler WiFi ile internete girdiğinde otomatik olarak tüm cihazı yedekleyebiliyor. 5 GB iCloud alanını ücretsiz sunan Apple'ın bu depolama alanı yetersiz gelenler ise 50 GB, 200 GB, 1 TB gibi farklı depolama seçeneklerini tercih edebiliyor.