Ortadoğu Suudi Arabistan ile İsrail arasında ASRIN anlaşması!ID:36975
Yayınlanma:
11 Kas 18

Arap Medya çevreleri Arabistan'ın, siyonist rejim İsrail'den 500 Merkava tank aldığını, bunun ise Suudi Arabistan ve siyonist rejim arasında en büyük gizli askeri anlaşması olduğunu ifşa ettiler.

Arap Medya kaynaklarının bildirdiğine göre Arabistan bir İspanyol firmanın aracılığı ile korsan rejimden en az 500 Merkava tankı satın almıştır. Tanklar İspanya adına satın alınmıştır fakat Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Salman, tank parasını nakit olarak ödediği ve tankların ise gelecek 6 ayda İspanya deniz güçleri tarafından Suudi Arabistan'a Teslim edileceği belirtiliyor.

Bu arada bir süre önce de Suudi Arabistan havaalanlarının güvenliğinin de Kraliyet Divanının  Fermanı gereğince siyonist rejimin "G4S" firmasına verildiği, gelen haberler arasındaydı ve tabii ki bin Salman Bu konuda da büyük bir rol üstlendi.

Böyle bir ortamda Lübnan el-Ahd haber sitesi siyonist rejim yetkililerinin son aylardaki açıklamalarına yer vererek, Muhammed Bin Salman gibi bir işbirlikçinin Arabistan'a hüküm sürmesi için 50 yıldan fazla beklediklerini söylediklerini aktardı. 

Lübnan el-Ahd Haber sitesi ayrıca şöyle yazdı: İsrailliler bu konuya, Suudi Arabistan'ın en zor şartlarda olduğu ve tam olarak bu ülkenin, özellikle de veliaht Muhammed Bin Salman’ın, Suudi gazeteci Cemal kaşıkçının öldürülmesi ile ilgili zor darboğazda olduğu bir dönemde değindiler.

Aslında siyonist rejimin Suudi Arabistan'ın veliahdını desteklemesi ve onun gelecekte Suudi Arabistan'da babası Kral Salman'dan sonra işlerin başına geçmesi için koruması için birçok sebep bulunuyor. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz: Arabistan'ın Asrın Anlaşması olarak bilinen projede Kudüs'ü işgal eden rejime önemli oranda destek vermesi, Suudilerin Araplar ve Filistinlilerin tutumlarında önemli ihtilaflar oluşturma bağlamında devam eden faaliyetleri ve de Riyad yönetiminin Amerika'nın büyükelçiliğini Tel Aviv’den işgal edilen Kudüs'e intikal etmesine muhalefet etmemesi ve hatta bu konuya eşlik etmesi.

Bir başka konu ise siyonist rejimin desteğinde bölgede ekonomik değişiklikler doğrultusunda " 2030 Arabistan vizyonu" başlığında Arabistan'ın ekonomi projesidir. Bu projede en fazla kâr eden ise Siyonist rejimdir ve tabii ki bin Salman’ın Kraliyet koltuğuna oturması ile Arabistan ve korsan rejim ilişkileri daha geniş boyutlar kazanacaktır.

Suudi Arabistan ve İsrail rejimi askeri işbirlikleri, her ikisinin bölgede güvensizlik ve fitne oluşturmada bir sikkenin iki yüzü olarak tanındığı bir ortamda devam ediyor.

Siyonist rejimin sadece 1967 ile 2017 yılları arasında en az 42 bin Filistinliyi şehit ettiği ve on binlercesini yaralayıp mülteci ettiği bir dönemde, Suudi Arabistan ile askeri işbirliği devam ediyor. Aslında işgalci korsan rejim ile askeri alanlarda yaşanan işbirliği, korsan rejimin sultacı, zorbacı ve şiddet politikalarına eşlik ederek güçlendirmesinden başka bir anlamı yoktur.

Görünüşe göre Asrın anlaşması ve de Amerika ve siyonist rejimin çevresinde kopardıkları yaygaralar, bin Salman’ın hesap hatasında düşmesine sebep olmuştur. Amerika'nın asıl hedefi, Suudi Arabistan'ı, bölgede ekonomi ve askeri açıdan bölge gücüne dönüştürme gibi seraba benzeyen rüyalarda boğmakla sağmasıdır.

Bu arada tabii ki Asrın Anlaşması Filistin meselesinin tamamen silinmesi ve bölgede siyonist rejime siyasi ve ekonomi açıdan üstünlük kazandırmak, ayrıca birçok Arap ülkesini bölgede Amerika ve İsrail rejiminin askeri, istihbarat ve casusluk üstlerine çevirmekten başka bir amacı yoktur.