ABD Nancy Pelosi: Trump ABD anayasasını ihlal etmiştirID:36977
Yayınlanma:
11 Kas 18

Amerika temsilciler meclisinde demokrat partili temsilcilerin lideri Nancy Pelosi, Amerika Başkanı Donald Trump’ın bu ülkenin başsavcının yerine Senato meclisinin kararından önce birini ataması anayasaya aykırı olduğunu açıkladı.

The Guardian’ın haberine göre, Amerika temsilciler meclisinin muhtemel yeni Başkanı Nancy Pelosi, Matthew Whitaker’in geçici olarak başsavcı ve adalet Bakanlığının başına atanmasını eleştirdiği açıklamasında, Amerika Başkanı Donald Trump Senato meclisi henüz Matthew Whitaker’i onaylamadığı halde bu görevlere ataması anayasa ihlali olduğunu belirtti.

Bu arada Amerika federal polisi FBI’ın Matthew Whitaker’in danışman olarak işbirliği yaptığı bir firma hakkında araştırma yaptığı belirtildi. Söz konusu firma amemrikalı eski askerleri dolandırmakla suçlanıyor.

Amerika adalet Bakanı ve başsavcısı Jeff Sessions geçen Çarşamba günü Donald Trump’ın talimatı üzerine görevinden istifa etmişti.

Jeff Sessions Donald Trump’ın seçim kampanyası dosyası yüzünden eleştiriliyordu. Trump ve seçim kampanyasını yürüten adamları 2016 başkanlık seçimlerinde Ruslarla işbirliği yaparak bu seçimi kazanmakla suçlanıyor. Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

Şimdi ise kongre ara seçimlerini demokratların temsilciler meclisinde çoğunluğu elde etmesinden sonra Trump’ın seçim kampanyası hakkındaki bu dosyanın daha ciddi bir şekilde ele alınması bekleniyor.