Alıntı Yazılar TÜMÜ Atasoy Müftüoğlu: Muhafazakarlaştırmak koşulu ile uzlaşmayaçağımız hiçbir sahte mutlak yoktur.ID:37040
Yayınlanma:
13 Kas 18

Biz bugün politik iktidarı kaybetmemek için, ekonomik iktidarı kaybetmemek için, bürokratik iktidarı kaybetmemek için İslamı kaybetmeye göze almış durumdayız”

Ak saçlı bilge üstad Atasoy Müftüoğlu’da Tüyap Kitap Fuarın’da “Sahte Mutlakların Hükümranlığı” isimli bir konferans verdi.

Üstad Atasoy Müftüoğlu’nun konferansı 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 17:00’de Tüyap Kitap Fuarın’da Karadeniz salonunda başladı 18:00’da sona erdi.

Üstad Atasoy Müftüoğlu konuşmasında Müslümanların savrulduğu, etkisizleştiğini, İslami bir bilgi üretemediğini, hatta İslami bir bilgi üretmeye ihtiyaç hissetmediğini, söyledi. Üstad daha sonra, “Biz bugün politik iktidarı kaybetmemek için, ekonomik iktidarı kaybetmemek için, bürokratik iktidarı kaybetmemek için biz bugün İslamı kaybetmeye göze almış durumdayız” dedi.

İşte Üstad Atasoy Müftüoğlu’nun konuşmasından notlar:

Bugün islam medeniyeti ve tasavvurundan çok sık bahsediliyor. Ama kimse sormuyor Seküler bir bilgi üzerinde nasıl bir medeniyet kuracaksınız demiyor. Yada modern bilimle ilgili eleştirel bir çözümleme yapmadan nasıl bir medeniye kuracaksınız.

Evet İslam bilgiye karşı değil bunu sürekli söylüyoruz bizim kavgamız bilgi ile değil bizim kavgamız bilginin ırkçı ve sömürgeci içeriği ile kavgamız var. Unutmayalım ki burada bilim masum değil.

Bugün bir Müslüman düşünür, filozof çıkıpta bilimin bir araştırma yöntemi olduğunu söyleyemiyor.

Seküler anlayışla hesaplaşmadan seküler bilgilerle nasıl İslam medeniyeti kuracaksınız.

Bir toplum bilgi üretmezse hamasete başvurur. Popülizmle hamasetle sadece günü kurtarırsınız gençliği kurtaramazsınız.

İslami farkında lığın yeniden inşası için bir çözümleme yapmak gerekiyor. Sürekli geçmişi yücelten kültürün bugüne yapacağı bir şey yok.

Neden hiç kimse sahte mutlakların dokunulmazlığı ile ilgili olarak eleştirel bir şey söylemiyor.

Sahte mutlakların dokunulmazlığı ile hesaplaşacaksınız, ırkçı bilgi ile sömürgeci bilgi ile hesaplaşacaksınız. Bilgi ve bilimin emperyalizmi ile hesaplaşacaksınız.

Bugün bizim karşı karşıya kaldığımız bütün sorunların temelinde tamamlanmamış bağımsızlıklar yatıyor. Bizi küçük özgürlüklere ikna ediyorlar.

Bugün geldiğimiz nokta şudur İslami kesimler muhafazakar olması koşulu ile bütün sahte mutlaklara uzlaşmaya hazırdır. Bir zaman moderniz-mi muhafazakarlaştırdık. Bir dönem sekülerizmi muhafazakarlaştırdık. Bir dönem liberalizmi muhafazakarlaştırarak, sonrada demokrasiyi m muhafazakarlaştırırdık. Muhafazakar demokrasi nasıl bir şey Allah aşkına. Şimdide muhafazakar materyalizme doğru gidiyoruz.

Bizim bugün muhafazakarlaştırmak koşulu ile uzlaşmaya çağımız hiçbir sahte mutlak yoktur.

Bunu çok ağır bir eleştiri olarak yapmak istiyorum. Ama bunun hayatın içinden bir çok delilini sunabilirim.

Biz bugün politik iktidarı kaybetmemek için, ekonomik iktidarı kaybetmemek için, bürokratik iktidarı kaybetmemek için  İslamı kaybetmeye göze almış durumdayız.

Bugün bakımsız bir düşünce hayatı, bağımsız bir entelektüel hayat kurmamız gerkiyor. Devlet ve iktidar alanlarının sınırları dışında eleştirel üretken kavga etmek için değil hakikati söylemek için, entelektüel bir alan oluşturmamız gerekiyor.

Üstad Atasoy Müftüoğlu daha sonra Mahya yayınları standında kitaplarını imzaladı.