Dünya WP: Kaşıkçı’nın infaz talimatını bin Salman verdiID:37280
Yayınlanma:
17 Kas 18

Amerika’nın Washington Post gazetesi, istihbarat kaynaklarından bazı raporları aldıktan sonra Arabistanlı muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı’nın ölüm fermanını verdiğini yazdı.

Adlarının açıklanmaması kaydıyla bu gazeteye konuştuklarını yazan Washington Post, söz konusu güvenilir kaynaklar, Amerika Merkezi İstihbarat Servisi CIA, Muhammed bin Salman’ın Cemal Kaşıkçı’nın ölüm emrini verdiği sonucuna vardıklarını belirtti.

Söz konusu kaynaklar, CIA bu sonuca varmak için çeşitli istihbarat bilgilerini değerlendirdiklerini kaydettiği belirtildi.

CIA ayrıca Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Halid bin Salman’ın telefon görüşmelerini dinlemiş. Halid bin Salman Kaşıkçı’ya istediği belgeleri alabilmek için Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaatta bulunması gerektiğini, bu işin kendisine yönelik herhangi bir tehdit arzetmediğini belirtmiş.

Washington Post gazetesi, Halid bin Salman ile Kaşıkçı arasındaki telefon görüşmesi ve konsolosluğa gitmesinin talep edilmesi, Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın isteği üzerine gerçekleştiğini yazdı.

CIA’nin değerlendirmelerinden haberdar olan Amerikalı bir yetkili ise şöyle diyor: Bu cinayetin Muhammed bin Salman’ın bilgisi dışında veya katılımı olmaksızın gerçekleşmiş olabileceği asla kabul edilemez.

CIA’nin ulaştığı bilgilerden biri, Türklerin Başkonsoloslukta yerleştirdikleri bir ses kaydı cihazı olduğu belirtiliyor.

CIA raporuna göre, Suud rejiminin cinayetin işlendiği gün Başkonsoloslukta bulunan Mahir Mutrib adlı Suud istihbaratçı, telefon görüşmesinde Suud sarayının danışmanı Suud Kahtani’ye görev yerine getirildiğini söylüyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanları da Washington Post gazetesine, Trump’ın açık olmayan oturumlarda Muhammed bin Salman’ın bu cinayette eli bulunduğunu söylediğini belirtiyorlar.