İslam ve İbadet İslam peygamberi ve İmam Cafer-i Sadık -as- mübarek viladet yıldönümüID:37634
Yayınlanma:
25 Kas 18

Bugün hk. 17 Rebiülevvel 1440 İslam peygamberi hz. Muhammed -sav- ve İmam Cafer-i Sadık -as-'ın mübarek viladet yıldönümüdür.

İslami İran halkı  Peygamber efendimiz ve İmam Cafer Sadık -as- kutlu veladet yıldönümünde cami, sokak ve caddeleri ışıklar ve bayraklarla süsleyerek bu mübarek günü kutladılar.

Şiisiyle Sünnisiyle tüm müslümanların hep beraber İslam peygamberinin kutlu doğum günü merasimlerine katılması, islam alemi arasındaki birlik ve beraberliği gözler önüne sermektedir.

Bu mübarek günde din alimleri cami ve hüseyniyelerde  toplanan ehlibeyt aşıklarına hitaben, İslam peygamberi  ve İmam Cafer-i Sadık -as- yüce şahsiyetleri hakkında konuşma yaptı ve bugüne has kutlama merasimleri düzenlendi.

Bilindiği gibi ehl-i sünnet 12 , ve Şiiler de 17 Rebiülevvel tarihini İslam Peygamberinin veladet yıldönümü olarak bilmekteler.

İran İslam cumhuriyetinin rahmetli kurucusu İmam Humeyni  -ra-İslam alemi arasında birlik ve beraberlik amacıyla 12 ila 17 Rebiülevvel tarihleri arasındaki günleri Vahdet haftası olarak ilan etmiştir.

Yüce İslam peygamberi hz. Muhammed -sav- ve Ehli- Beytin 6. nuru İmam Cafer-i Sadık'ın -as- veladet yıldönümü tüm İslam alemine kutlu olsun.