Yemen Zarif'den Yemen krizinin çözümü için 4 maddelik planın uygulanmasına vurguID:37898
Yayınlanma:
30 Kas 18

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran'ın Yemen krizini çözmek için dört maddelik planının uygulanmasına vurgu yaptı.

Zarif, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yemen savaşı durdurmak için Nisan 2015'te yayınladığı twitter mesajına dikkat çekerek, ''bugün Yemen'de Suudi rejimi ve işbirlikçileri ile destekçisi ABD'nin siyasetleri sonucu Yemen halkının katledilmesi ve Yemen'de şartların daha da sıkıntıya gittiğine şahit olmaktayız ve onların İran aleyhindeki boş iddialarının da ne kadar komik ve yalan olduğu ortada. Ama, bugün İran'ın 2015'te gündeme getirdiği 4 maddelik plandan başka çıkış yolu da yoktur'' dedi.

İran dışişleri bakanı nisan 2015'de, Suudi rejiminin Yemen'e yönelik saldırılarına yeni başladığı zaman Yemen savaşına son verilmesini ve sorunun Yemenlilerin kendi aralarında diyalog yoluyla çözülmesini isteyen bir planı BM'nin dönemin genel sekreteri Ban Ki Moon'a vermişti. İran'ın 4 maddelik planına göre, 'Yemen'e yönelik saldırıların derhal durması ve ateşkes sağlanması, insani yardımların gönderilmesi, Yemenliler arasında siyasi diyalog yolu kapısının açılması ve Yemen'in bütün kesimini içeren kapsamlı koalisyon hükümetinin kurulmasına' vurgu yapılmıştı.