Gündem Rusya, İran ve Türkiye dışişleri bakanları yeniden görüşebilirID:37991
Yayınlanma:
02 Ara 18

Türkiye Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşının Suriye'deki ateşkes garantörü İran, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının yeniden toplanmaları için öneride bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un önerisine işaretle, Ankara'nın bu öneriyi desteklediğini, ancak bu meselenin İranlı taraf ile de görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, bu bağlamdaki üçlü görüşmelerden amacın Suriye anayasa komitesinin kurulması için çabaları ileri noktaya götürmek olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan 'Moskova.Kremlin.Putin' programında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulmasına yönelik anlaşmanın uygulanmasına yönelik adımlar üzerinde anlaştığını söyledi.

Öte yandan Lavrov, ABD’nin Fırat’ın doğusu ve Suriye’nin diğer bölgelerindeki eylemleriyle 'Kürt kartını' oynadığını ifade etti. 

Lavrov, Batı’nın Suriye konusunda Astana üçlüsünün (Rusya, Türkiye ve İran) teklif ettiklerine karşı alternatif bir stratejisi ya da taktiği olmadığını, bunun giderek daha gözle görülür bir hal aldığını ekledi.