Gündem Diyanet İşleri Başkanı, İran ile Kültürel komite kurulmasını istediID:38007
Yayınlanma:
03 Ara 18

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İran İslami Kültürel ve İletişim Kurumu Başkanı Abuzer İbrahimi Türkmani ile yaptığı görüşmede iki ülke arasında Kültürel komite kurulmasının iki ülkenin önceliğinde yer almasını istedi.

Tahran’da temaslarda bulunan Arbaş, Türkmani ile yaptığı görüşmede, İran ve Türkiye Ortak Ekonomik Komisyonu altında dini ve kültürel konuların incelenmesi için kültürel bir komitenin kurulması gerektiğini söyledi.

Arbaş, Kudüs konusunun her zaman canlı tutulması gerektiğini ve bu hususta Türkiye’de birçok toplantı düzenlendiğini söyledi.

Arbaş, İran ve Türkiye’nin iki büyük Müslüman ülke olarak Kudüs konusunu dünyaya tanıtmak için daha çok çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Arbaş, iki ülkenin İslam korkusu yayma komploları karşısında işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi.

Türkman da İslam dünyasının gaflet içinde olduğunu ve İslam ümmetinin aydınlanması için daha çok çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Türkman, Türkiye vasıtası ile Farsça dilinin ve Ehli Beyt Sevgisinin Balkanlara kadar ulaştığını belirterek, Türkiye’nin Kudüs ile ilgili politikasının iyi politika olduğunu ve iki ülkenin bu konudaki işbirliğini arttırması gerektiğini söyledi.

Türkman, Kültürel komite oluşturma önerisine sıcak baktıklarını ve bunun hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tükman, Diyanet İsleri ile İslami Kültür ve İletişim Kurumu arasında daha önce yapılan anlaşmaların uygulanmasını istedi.