Ekonomi YENİAD'tan hükümete acil çağrı: Bu durum sürdürülemezID:38012
Yayınlanma:
03 Ara 18

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer ekonomik kriz hakkında hükümete uyarılarda bulundu.

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, yılın son günleri yaklaşırken ağırlığını iyice hissettiren ekonomik kriz hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümete uyarılarda bulunan Esmerer, üretici ve sanayicinin desteklenmesinin elzem olduğunu belirtti. Esmerer, “Eğer önlem alınmazsa işletmeler yoğun işçi çıkarmaya başlayacak. Her sektör yüzde 30-40 küçüldü. Dövizin ani hareketi bütün ekonomide dengeleri bozdu ve büyük tahribat yaptı, dövizin yukarı ve aşağı çok sert hareketleri fiyatı belli olmayan, öngörülemeyen bir kaygan zemine oturdu” ifadelerini kullandı.

“ZİNCİRLEME YENİ İFLASLAR GELMEYE BAŞLADI”

Esmerer, “Krizden çıkmanın en önemli unsuru üretimi, özellikle ihracatı artırmaktır. İhracatçı firmalar doları 6,00 TL, en kötü senaryo 5,5 TL üzerinden fiyatlandırmayla ihracatını yaptı. Şimdi şu an için dolar 5,2, ihracatçı firmalarda zarar noktasına geldi. İç piyasa özellikle konkordato ilan eden firmaların çoğalmasından büyük mağduriyet başladı. Konkordato ilan eden firmalar çeklerini, senetlerini ve borçlarını ödemiyorlar. Bu firmalara hizmet veren firmalar ciddi şekilde mağdur olmaya başladı. Zincirleme yeni iflaslar gelmeye başladı, bu çok ciddi bir durum. Hükümet bu işe acil önlem almazsa Allah korusun iş çok daha kötü bir duruma gidebilir” dedi.

“BU DURUM SÜRDÜRÜLEMEZ”

Yüksek faiz oranlarının piyasada finans krizi meydana getirdiği belirten Esmerer, “İşletmeler kârlarının çok üzerinde bankalara faiz ödemeye başladı. Dövizi durduracağım diye Merkez Bankası şok bir kararla 8 baz puan faizi artırarak yüzde 24’e yükseltti, piyasalardan para çekilerek faize yatırılmaya başlandı. Tüketici kredilerinde faiz yüzde 40’lara dayandı. Bu durum sürdürülemez. Merkez Bankası’nın çok hızlı bir şekilde kademeli faiz indirimine gitmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SONRAKİ ADIM ALLAH KORUSUN SOSYAL PATLAMALARDIR”

Esmerer, peşi sıra yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarını işaret ederek, “Diğer bir konu hükümet elektrik ve doğalgaza 7,4 TL üzerinden zamlar yaptı. Şu an dolar 5,2 TL oldu, döviz yüzde 42 geri geldi ama hükümet ne elektrikte ne doğalgazda en ufak bir indirime gitmedi. Hem sanayicimizin hem halkımızın önemli tüketim ürünü olan bu iki kalem büyük sıkıntı oluşturmaya başladı. Hükümetin yeni döviz kuruna göre elektrik ve doğalgaz fiyatlarını acil indirmesi gerekiyor. Bizden söylemesi, icraat hükümetin. Bir sonraki adım Allah korusun sosyal patlamalardır. Daha geç olmadan acil eyleme geçin” dedi.