İstanbul İstanbul'da düzenlenen 11. Asya Parlamentolar Arası Konferans sona erdiID:38017
Yayınlanma:
03 Ara 18

İstanbul'da 29 kasım'da başlayan 11. Asya Parlamentolar Arası Konferansı yayınlanan kapanış bildirisiyle sona erdi.

Kapanış merasimine Türkiye meclis başkanı Binali Yıldırım ile yerli ve yabancı katılımcılar yer alırken, kapanış bildirisinde barış, güvenlik, istikrar, kalkınma, diyalog ve  işbirliğine vurgu yapıldı.

Bildiride terör rejimi İsrail'in Filistin'de işlediği insan hakları ihlalinin devam ettiğine temas edilirken, bölgede adalete dayalı kalıcı bir barışın tesisi için uluslararası çabaların zaruri olduğu vurgulandı.

Bildiride, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi de kınandı. 

İstanbul Bildirisi'nde,  Asya'nın pek çok bölgesinde devam eden zorluk ve çatışmalardan kaygı duyulduğu ifade edilerek, barışın, güvenliğin, istikrarın ve kalkınmanın karşılıklı anlayış, diyalog, işbirliği ve dayanışmayla tesis edilebileceği vurgulandı.

Bölgesel bağlantılı projelerinin, tüm Asya halklarının çıkarına olduğunun ve Asya halklarının tamamını birbirine bağlayacağının altı çizilerek, hakiki bir iktisadi uyumluluğun Asya devletleri arasında oluşturulmasıyla ülkeler arası bağlılığın gerçekleşeceğine ve herkes için ekonomik ve sosyal refahın oluşacağına işaret edildi.

Asya Parlameter Asamblesi-APA coğrafyası içerisinde iktisadi büyümenin ve ticari genişlemenin, siyasi kazanımların devamlılığı için tek yönlü yaptırımların kabul edilemez olduğu ve bunların olumsuz etkilere yol açtığı belirtildi.

Arakanlı mültecilere uluslararası yardımların arttırılarak devam etmesi ve Yemen'e insani yardım çağrısında bulunuldu.