Politika Bahçeli'nin Erdoğan'a yönelik sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu: Şimdi kimin gölgesindesin?ID:38044
Yayınlanma:
04 Ara 18

CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine ve partisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik "Her vatan evladı cumhurbaşkanı olur ama Erdoğan olmaz" sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Sayın Bahçeli şimdi kimin gölgesindesin? Ben sana ne diyeyim" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, enflasyon hesaplamasını eleştirdi. Otomobil gibi kalemlerde düşen enflasyonun vatandaşın gıda harcamasına etki etmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ali efendi her sabah otomobil mi yiyor?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, bugün CHP'ye ve kendisine yönelik eleştirilerde bulunan ve "Sayın Kılıçdaroğlu ve çevresi unutmasın, biz de gericiyiz" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt vererek, "Ülkücü kardeşlerime sözüm var. Onların bayrak, vatan, insan sevgisi benim yüreğimde de aynen vardır. Biz hiç kimsenin gölgesine sığınmaz, medet ummayız" dedi.

Ergenekon davasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "11 yılda bir fırtına estirdiler. Kim konuştuysa Ergenekoncu diye suçladılar. Savcı en sonunda 'Ergenekon'un varlığı tespit edilememiştir' dedi. Şimdi efendim biz yanlış yaptık diyorlar. Ölenlerin hesabını kim soracak?" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE MADEN KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİ'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- Bugün Madencilik Günü. Çalışma şartlarının en ağır olduğu alan, yer altında çalışan madencilerimizin alanıdır. Türkiye maden kazalarında Avrupa birincisi. Elin oğlu her türlü önlemi alıp işçiyi aşağı indirir; biz işçiyi aşağı indirir, öldükten sonra tedbir alırız.

— En çok ölümlü kazalar neden Türkiye'de oluyor? Soma'daki, Zonguldak'taki olayı düşünün, bütün bunların nedeni tedbir alınmadan işçinin yer altına indirilmesidir. Biz işçiyi aşağı indiririz, işçi öldükten sonra önlem alırız.


— 'Neden hak arıyorsunuz?' diyorlar. Hak aramanın suç olduğu ortamlar dikta yönetiminin olduğu ortamlardır. Hak aramak diktatöre boyun eğmemektir. Biz esnafın da çiftçinin de memurun da işçinin de hakkını savunuyoruz. Bizim görevimiz halkın çıkarlarını savunmaktır, birilerinin çıkarlarını savunmak değil. Sarayı değil halkı savunuyoruz, biz saraydan yana değil halktan yana tavır alıyoruz.

'SAHTE DELİLLER ÜRETEN SAVCI SARAYDA OTURUYOR'

— Sarayda oturan zat 'bizi kandırdılar' dedi, 'aldatıldık' dedi, bir dönem önce 'ne istediyseniz size vereceğiz' diyorlardı. 'Ergenekon' dediler, Ergenekon'u verdiler, 'hapse atın' dediler hapse attılar. Sahte deliller üreten savcı sarayda oturuyor. Şimdi yargı aşamasını bekleyeceğiz.

- Ekonomiden hepimiz şikayetçiyiz, işçiden tutun esnafa kadar herkes şikayetçi. Eti gramla alan bir noktaya getirdiler milleti. Enflasyon düştü diye bugün havuz medyası başlık atmış. Vatandaşın sofrasındaki enflasyon devam ediyor. Otomobil fiyatları düştü, efendim enflasyon da düştü. Ali efendi her sabah otomobil mi yiyor?

— Bizim derdimiz otomobil alanlar değil, onların durumu iyi. Bizim derdimiz asgari ücretle geçinen. Asgari ücretin altında da aylık alan var mı? Evet. 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında ücret alıyor.

'MUHALEFET BİRBİRİNİ ELEŞTİRİRSE EN BÜYÜK AVANTAJI İKTİDAR SAĞLAR'

— Hiç kimseyi özel olarak suçlamadım. Yanlışı varsa yanlışını hatırlattım. Özellikle bir şeye özen gösteririm. Muhalefet partilerini eleştirmem. Hedefleri iktidar olmalı, iktidarın yanlışlarını söylemeleri lazım. Muhalefet partileri birbirini eleştirirse en büyük avatandajı iktidar sağlar.

- Sayın Bahçeli beni ve partimi eleştirmiş. Ona hiçbir şey söylemiyorum. Bu sözler sayın Bahçeli'ye ait: 'Türklüğü reddeden TC'yi silen milliyetçiliği ayaklar altına alan birinden cumhurbaşkanı olmayacaktır. Tekeden süt sağılmaz, suda ateş yanmaz Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz. Her vatan evladı cumhurbaşkanı olur ama Recep Tayyip Erdoğan olmaz.' Sayın Bahçeli şimdi kimin gölgesindesin?

— Ben sana bir şey söylemiyorum. Senin sözlerini sana hatırlatıyorum. Ülkücü kardeşlerime sözüm var. Ülkücü kardeşlerimin bayrak sevgisi vatan sevgisi benim gönlümde de yüreğimde de aynen var. Biz kimsenin gölgesine sığınmayız. Bizim sevgimiz vatan sevgisidir. Bizim sevgimiz bayrak, insan sevgisidir. Birilerinin önünde diz çöküp yalvarmayız. Ülkücü kardeşlerim bilsinler onların başımın üzerinde yeri var.

'ERDOĞAN DUT YEMİŞ BÜLBÜL GİBİ'

— Ülkemizde bir cinayet işlendi. Kaşıkçı cinayeti. G-20 zirvesine gidildi. Suudi Arabistan'dan da yetkililer vardı orada. Kaşıkçı cinayetini dile getiren Erdoğan değil, Kanada Başbakanı. Erdoğan hiç konuşmuyor, dut yemiş bülbül gibi. Neden konuşmuyorsun? Hani sen 'One minute' demesini biliyordun?