Filistin İşgalciler Batı Şeria’da 14 Filistinliyi Gözaltına AldıID:38054
Yayınlanma:
04 Ara 18

Ev baskınlarının Batı Şeria’nın Beyt Lahm, Kalkiliyye, Tulkerem ve El Halil bölgelerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Ev baskınlarının Batı Şeria’nın Beyt Lahm, Kalkiliyye, Tulkerem ve El Halil bölgelerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Ayrıca işgal güçlerinin Selfit’in batısındaki Haris beldesi girişinde geçici kontrol noktası oluşturduğu kaydedildi.

Şehab news’te yer alan habere göre, işgal güçleri trafiği aksatarak kimlik kontrolü yaptı ve Filistinlilerden bazılarına hakaret etti.

Görgü tanıkları, işgal askerlerinin özellikle yaşı küçük gençleri ve çocukları, işgal güçlerine taş atmamaları yönünde uyararak tehdit ettiğini söyledi.

İşgal güçlerinin Batı Yaka’da arananları yakalama bahanesiyle sık sık geçici kontrol noktalarına başvurduğu ifade edildi.

Öte yandan, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri Batı Yaka sakinlerini siyasi görüşleri nedeniyle gözaltına almaya devam ediyor.

El-Halil’de Koruyucu Güvenlik birimi Hizbu’t-Tahrir üyesi 7 kişiyi sosyal güvenlik yasasını protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına aldı.

Batı Yaka sakinlerinin hükümetin uygulamak istediği yeni sosyal güvenlik yasasına gösterdiği yoğun tepkileri bitirmek isteyen güvenlik birimlerinin baskılarını artırdığı kaydediliyor.

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARI KORUMA HAREKETİ’NDEN ŞEHİT EDİLEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ RAPOR

Bunun yanı sıra, Dünya Filistinli Çocukları Koruma Hareketi, Siyonist işgal güçlerinin yılbaşından beri 46’sı Gazze’den olmak üzere 52 Filistinli çocuğu öldürdüğünü belirtti.

Dünya Çocuk Günü münasebetiyle bir rapor yayınlayan Filistinli Çocukları Koruma Hareketi, işgal güçlerinin öldürdüğü çocuklardan 18’inin başından, 9’unun göğsünden, 7’sinin karnından ve 5’inin ise boynundan vurulduğunu belirterek, hedef bölgelerinin işgal askerlerinin çocukları kasıtlı olarak öldürdüklerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Hareket açıklamasında, işgal güçlerinin sonucu ne olursa olsun yaptıkları nedeniyle sorgulanıp yargılanmayacaklarını ve haklarında ceza verilmeyeceğini bildikleri için çocukları bu şekilde vurduklarını kaydetti.

Hareketin kayıtlarına göre işgal güçleriyle Yahudi yerleşimciler 2000 yılından şimdiye kadar 2070 Filistinli çocuğu şehit etti. Diğer yandan dünyada sadece işgal rejimi çocukları askeri mahkemelerde yargılıyor ve yılda 50-700 arasında Filistinli çocuk bu mahkemelerde yargılanıyor.