İran Zarif: İran, ABD'nin "Hamas'ı Kınama" Tasarısına Karşı ÇıkacakID:38057
Yayınlanma:
04 Ara 18

Zarif, ülkesinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun ABD ve İsrail'in Hamas’ a karşı yürüttüğü tasarı kararının kabul edilmemesi için tüm çabaları göstereceğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun ABD ve İsrail'in Hamas’ a karşı yürüttüğü tasarı kararının kabul edilmemesi için tüm çabaları göstereceğini ifade etti.

Zarif, Pazar günü Hamas Hareketi lideri İsmail Haniye ile yaptığı telefon konuşmasında Filistin'deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Haniye, ABD'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Filistin direnişini ve Hamas hareketini kınayan taslak bir kararı geçirme çabaları olduğunu söyleyerek İranlı yetkilileri bu eyleme karşı çıkmaya davet etti.

Zarif, İran İslam Cumhuriyeti'nin Filistin halkına verdiği desteği vurgulayarak, "bölge ülkelerinin bazı politikaları nedeniyle, ABD yönetimi, yalnızca uluslararası hukuka aykırı olarak büyükelçiliğini Kudüs'e taşımaya değil, aynı zamanda Filistin halkının direnişine karşı BM Genel Kuruluna bir öneri sunmaya da cesaret etti" dedi.

Zarif, ülkesinin ABD'nin BM Genel Kurulu'na getirmeyi planladığı "Hamas'ı kınama" tasarısına diğer İslam ülkeleriyle birlikte karşı çıkacağını dile getirdi.