Ortadoğu Kasım Süleymani, Irak Müftüsü'nü ziyaret edip Zülfikar hediye etti ve hükümet kurma çabalarını görüştüID:38080
Yayınlanma:
05 Ara 18

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Süleymani'nin Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Mühendis'in eşliğinde Iraklı Sünnilerin en üst düzey din adamıyla görüşmesi, tartışmaları beraberinde getirdi.

IŞİD'e karşı sahada verilen savaşın başını çekerek Ortadoğu'nın kaderinde ve İran etkisinin artmasında belirleyici rol oynayan İran Devrim Muhafızları'nın yurtdışı kolu Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani'nin son Bağdat teması Irak'ta yeni tartışmalara neden oldu.

8 BAKAN ATANAMAMIŞKEN

Irak siyasi gruplarındaki anlaşmazlık yüzünden hükümette 8 bakanlığa hala atama yapılamazken Süleymani Iraklı Sünnilerin en üst düzey din adamıyla görüştü.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı'nın Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlanan Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in eşliğinde Irak Müftüsü (Sünni) Mehdi es Sumaydai'yi ziyaret etti.

MÜFTÜLÜK AÇIKLAMASI

Süleymani'nin Bağdat'taki Um el Tubul Camisi'nde gerçekleşen görüşmenin görüntülerinin sosyal medyada paylaşması tartışma yaratırken, Irak Müftülüğü bir açıklama yayımladı.

Açıklamada İranlı komutan ile Mühendis'in bir süredir sağlık problemleri yaşayan Sumaydai'ye geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdiği belirtildi.

'DİRENİŞ EKSENİNE DESTEK'

Görüşmede Şeyh Sumaydai’nin direniş eksenine desteğinin zarureti üzerinde durularak karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

Irak'taki hükümet kurma çalışmalarının da ele alındığı ve müftülüğün bu konudaki fikirleriyle kararlarının önemine vurgu yapıldığı aktarıldı.

'DUYGULARDAKİ SAMİMİYET'

Bu vesileyle Süleymani'nin Sumaydai'ye 'Hz. Ali'nin kılıcı' olarak adlandırılan bir 'Zülfikar' hediye edip "İmam Ali'nin kılıcı duygulardaki samimiyetin ve Filistin'in özgürleşmesine yönelmenin bir ifadesidir" dediği öğrenildi.

MÜFTÜNÜN YETKİLERİ ARTABİLİR

Sumaydai Irak Müftüsü görevine eski başbakanlardan Nuri el Maliki döneminde atanmıştı. Yeni Başbakan Adil Abdulmehdi'nin Sünni Vakfı Başkanı Abdullatif Himeyyim'in yerine de Sumaydai'yi getirmek ve böylece müftünün yetkilerini daha da artırmak istediği iddiası gündeme geldi. 

İÇİŞLERİ BAKANI İÇİN Şİİ ANLAŞMAZLIĞI

Dünkü meclis oturumunda kritik 8 bakanın ismi üzerinde uzlaşılamazken, Irak Başbakanı Abdulmehdi bunu siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlık ve kaos ortamına bağladı. Abdulmehdi, İçişleri Bakanlığı'na Haşdi Şabi'nin desteklediği eski Milli Güvenlik Müsteşarı Falih Feyyad'ı aday gösterdi. Ama seçimlerden en çok oyla çıkan Şii lider Mukteda Sadr'ın Sairun grubu, Feyyad ismine karşı çıktı.

SAVUNMA BAKANI İÇİN SÜNNİ ANLAŞMAZLIĞI

Savunma Bakanlığı içinse eski başbakanlardan İyad Allavi'nin Vataniyye koalisyonunun adayı, Saddam dönemi komutanı Faysal el Cerba öne çıktı. Buna da diğer Sünni gruplar itiraz etti. 

YOLSUZLUKLA MÜCADELE YÜKSEK KONSEYİ KURULACAK

Adalet Bakanlığı'na Kürt, Kültür Bakanlığı'na Hristiyan aday gösteren Abdulmehdi,  özellikle üst düzey yetkililerin yolsuzluk dosyalarına bakılması için Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Konseyi kurmayı ve yolsuzluk yapanları cezalandırmayı da vaat etti.

25 Ekim'de kurulan 22 üyeli hükümetten ilk etapta 14 bakanın ismi meclisten güvenoyu almıştı. Kalan bakanlıklar ise vekaleten yürütülüyor.