Dünya Rusya: İran’ın Bölgedeki Rolünü Görmezden Gelmek MantıksızID:38091
Yayınlanma:
05 Ara 18

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, İran'ın bölgedeki ve özellikle Suriye'deki önemli rolünü vurgulayarak, nükleer anlaşmaya katılan bütün tarafları Tahran'ın anlaşmada kalmasını teşvik edecek tedbirler alma konusunda düşünmeye çağırdı.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Dışişleri Bakanlığı himayesindeki Uluslararası İlişkiler Üniversitesi öğrencileri ile yaptığı görüşmede, “Moskova, İran'la yapılan nükleer anlaşmaya bir alternatif görmüyor ve bütün tarafları Tahran'ın anlaşmada kalmasını teşvik etmek için adımlar atmasını istiyor.” diye konuştu.

Bir öğrencinin bu konudaki sorusuna cevap olarak, Peskov şöyle dedi: "Rusya, neredeyse tüm ülkeler gibi nükleer konuda kapsamlı eylem programını sürdürmek istiyor ve bu anlaşmaya alternatif görmüyoruz. Biz tüm taraflardan İran’ın anlaşmadan çıkmaması için çaba harcamalarını istiyoruz, çünkü bunun çok olumsuz sonuçları olacaktır. Biz Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasını şiddetle kınıyoruz.”

ABD Yasadışı Yaptırımlarına Rağmen, Rusya İran'la Çalışmaya Devam Ediyor

Peskov, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çerçevesi dışında olan İran'a karşı tek taraflı ABD yaptırımları, uluslararası hukuk uyarınca yasal değildir ve Tahran ile ikili ilişkiler ve ticari-ekonomik işbirliğinin sürdürülmesi önünde bir engel olmamalıdır” dedi.

Kremlin sözcüsü, Rusya'nın bölgedeki durum ve Suriye'nin sorunlarını çözmede çok önemli bir rol oynayan İslam Cumhuriyeti ile yakın ve karşılıklı olarak yararlı ilişkiler istediğini hatırlattı. Devamında şöyle dedi: “ İran'ın bölgedeki önemli rolüne gözleri kapatmak tamamen mantıksız ve kabul edilemez.”

Füze Anlaşmasının Alternatifi Yoktur ve ABD'nin Anlaşmadan Çekilmemesi En İyi Seçenektir

Peskov konuşmasının başka bir bölümünde, Arjantin'de gerçekleşmesi beklenen ancak iptal olan Rusya-ABD liderler zirvesinin ana amacının, kısa ve orta menzilli füzelerin ortadan kaldırılmasına ilişkin anlaşmadan Washington'un geri çekilmesi hakkında konuşmanın bir yolunu bulmak olduğunu açıkladı. Ona göre Moskova, bu sorunu iptal edilen Putin-Trump Zirvesi'nde değerlendirmeyi umuyordu.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, mevcut siyasi durumda Füze Anlaşmasının yerini tutacak bir seçeneğin olmadığı ve en iyi seçeneğin ABD'nin anlaşmadan çekilmemesi olduğunu vurguladı.

Peskov'a göre, ABD Hükümeti'nin Donald Trump'ın silahlanma yarışını durdurma konusundaki akide ve sözleri arasındaki ihtilaf konusunda konuşma gereği görüşlerine katılmıyorsa, Moskova bunu memnuniyetle karşılayacaktır.

Peskov, Washington'un Füze Anlaşması'ndan çekildiğini Moskova'ya henüz bildirmediğini hatırlatarak, "Bu anlaşmadan çıkmak, uygun notların ve müzakerelerin zamanlamasının değişmesini gerektiriyor. Elbette, Rusya Washington’un bu anlaşmadan çekilmesini bir kaosun başlangıcı ve büyük bir kargaşa olarak görüyor."

Kremlin sözcüsü Vladimir Putin hakkında ilginç bir noktayı da ortaya koydu. Ona göre, Rusya Cumhurbaşkanı hem iç hem de uluslararası tartışmalarda çok miktarda bilgiye sahip ve mantıklı delillere de sahip aynı zamanda görüşmeler için kendini ustalıkla hazırlıyor ve onunla tartışmak çok zor.