Kültür ve Sanat AGD Hatay Şuur Dersleri: "Teslimiyet ve Tevekkül"ID:38137
Yayınlanma:
07 Ara 18

AGD Hatay Şubesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği “Şuur Dersleri” etkinliğinde bu hafta İlahiyatçı Yazar Doç. Dr. Çalışkan katıldı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği “Şuur Dersleri” etkinliğinde bu hafta İlahiyatçı Yazar Doç. Dr. Necmettin Çalışkan “Teslimiyet ve Tevekkül” konuları üzerine durdu.

Anadolu Gençlik Derneği Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve büyük ilginin olduğu programa Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, Antakya Temsilcisi Mehmet İncecik, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, Şuurlu Öğretmenler Derneği Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin, Din-Bir-Der Hatay Şube Başkanı Selim Demirli ve bazı STK temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim’in bazı ayetlerinden örnek vererek sohbet sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Çalışkan, Talak Suresi 3. ayette "Kim, Allah'a tevekkül ederse, O, kendisine yeter." Ayetini hatırlatarak, “dünyevi ve uhrevi her işimizde yegane sığınağımız yüce Rabbimiz olmalıdır” dedi.

Çalışkan, “Hepimiz Allah'ın bize emanet ettiği neslimizi, evlatlarımızı, İslam hakikatine göre eğitmeli sonra da İslam'a hizmet edebilecek bir Müslüman olabilmesi için Rabbimize duada bulunmalıyız. Yeryüzünde zulmün ve adaletsizliğin, sömürü ve ahlaksızlığın ortadan kalkması için bütün gücümüzle mücadele etmeli, bu mücadelede Rabbimizden yardımını niyaz etmeliyiz” diye konuştu.

Sohbetin son bölümünde Mazluma ve mağdura can suyu olabilmek için gayret etmeliyiz diyen Çalışkan şu dua ile konuşmasını tamamladı:

"Rabbimiz, bizlere rahmeti ve merhameti ile muamele eylesin. Kendisine da­yanıp yönelen şuurla donanmış kullarından eylesin. Nimetlerine şükreden, rı­zasına teslim olan, muhtacı kendisine emanet gören müminlerden eylesin. Hayatımızı, ilim, takva, şuur, cihad ve ibadet, hizmet ve gayret ile yaşayabil­meyi ikram eylesin. Huzuruna mahcup ve mahzun olmadan çıkabilmeyi nasip eylesin."