Ortadoğu Reuters: Kahtani, Suudi Aktivist Kadınlara İşkence Edilmesine Öncülük EttiID:38201
Yayınlanma:
08 Ara 18

Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın eski danışmanı Suud el Kahtani’nin tutuklu aktivist kadınlara yönelik işkencelere öncülük ettiği belirtildi.

Reuters’in üç kaynağa dayandırdığı haberine göre Kahtani aktivist kadınlara Cidde’de taciz, elektrik akımı verilmesi ve kırbaç gibi birçok işkencenin yapılmasını yönetti.

Konuyu bilen kaynakların ifadesine göre Kahtani en az bir kadın akvitiste çok feci işkence yapılmasına bizzat kendisi nezaret etti. Kahtani işkence esnasında bizzat hazır bulundu. Olaylar Mayıs ve Ağustos ayları arasında yaşanırken kadınlar gayriresmi olarak alıkonuldu.

Reuters, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Ekim ayından bu yana Kahtani’ye ulaşamadığını belirtti. Bir Suudi yetkili ise gözaltındaki kadınlara işkence ve kötü muamele iddialarını yalanladı. Yetkili, “Bu kişiler Suudi Arabistan krallığının istikrar ve güvenliğine zarar vermekle suçlandıkları için gözaltına alındılar.” dedi.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen ay en az 3 aktivistin işkence gördüğünü açıklarken bunlarda Kahtani’nin rol alıp almadığı konusunda yorum yapmadı.

Görevden alınan eski Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud el-Kahtani için ise yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Öte yandan İstanbul Başsavcılığı Kaşıkçı suikasti soruşturması kapsamında Suudi Arabistan Prensi Bin Salman'ın danışmanı olan aynı zamanda İstihbarat Başkan Yardımcısı Suudi General Ahmed Asiri ve Saud El Kahtani için yakalama kararı çıkarttı.

Savcılıktan gelen bu hamlenin Suudi yetkililerin bu iki kişi hakkında resmi işlem başlatacağına olan inancın kaybolmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda alıkonulduğunda Kahtani’nin skype yoluyla infaz timiyle iletişim kurup “bu köpeğin kafasını bana getirin” dediği kaydediliyor.

Ayrıca, Kahtani’nin Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da alı konulduğu sırada, odasına bir ekibi götürüp Hariri’yi darp ettiği ifade ediliyor.