Ortadoğu Haaretz: ABD, Tasarıyı Desteklemeleri İçin Arap Ülkelerine Baskı YapıyorID:38202
Yayınlanma:
08 Ara 18

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen karar tasarısını görüşmeye hazırlanıyor.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, ABD, Hamas’ı kınamaya yönelik karar tasarısının desteklenmesi için Arap ülkelerine baskı yapıyor.

Habere göre, ABD’nin Ortadoğu Barış Temsilcisi Jason Greenblatt, Filistin Yönetimi’nin karara tepki göstermesinin ardından Fas, Umman, Bahreyn, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Katarlı temsilcilere karar tasarısını desteklemeleri yönünde bir mesaj gönderdi.

Öte yandan, Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, AB'nin, ABD'nin BM Genel Kuruluna getireceği Hamas'ın kınanmasına ilişkin karar tasarısına destek vereceğini belirtti.

Karar tasarısına destek bulabilmek için müzakereler yürüten, metin üzerinde değişiklikler teklif eden ve ilgili BM kararlarına atıfta bulunulmasını talep eden ABD, Avrupa Birliğinin desteğini kazandı.

Tasarının kabul edilmesi durumunda BM Genel Kurulu ilk kez Hamas'ı kınayan bir kararı oylamış olacak.

BM Genel Kurulu kararları "tavsiye" niteliğinde olmasına ve yasal bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen uluslararası arenada siyasi ağırlığı nedeniyle önemseniyor.

Bunun yanı sıra, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na getirmeyi planladığı Hamas'ın kınanmasına ilişkin karar tasarısına diğer İslam ülkeleriyle birlikte karşı çıkacaklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesine göre, Hamas lideri İsmail Heniyye ile telefonda Filistin'le ilgili son gelişmeleri değerlendiren Zarif, "ABD, bazı bölge ülkelerinden aldığı destekle BM kararlarına aykırı olarak büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdığı gibi bir de Filistin aleyhinde önerge sunuyor." ifadelerini kullandı.