Dünya NATO; İran Ve Rusya’dan Afganistan’ın Barış Sürecinde Destek Olmalarını İstediID:38205
Yayınlanma:
08 Ara 18

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri, Rusya ve İran İslam Cumhuriyeti dahil olmak üzere bölge ülkelerinden Afganistan'daki barış görüşmelerine yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki Dışişleri Bakanları toplantısında, Taliban'ın askeri yolla başarıya ulaşamayacağını belirtti.

Stoltenberg, Taliban’ın son açıklamalarına tepki olarak şöyle dedi; “Bu örgüt Afganistan Hükümetiyle barış masasına oturmalıdır.”

Taliban geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, grubun silahlı mücadelesinin müzakerelerle birlikte devam ettiğini ve ABD ile NATO güçlerinin Afganistan'dan ayrılmaktan başka çaresi olmadığını açıkladı.

Stoltenberg Brüksel'deki gazetecilere verdiği demeçte, NATO'nun Afganistan liderliğindeki barış sürecini desteklediğini söyledi.

Jens Stoltenberg, “Rusya ve İran İslam Cumhuriyeti de dahil olmak üzere bölge ülkelerini Afganistan barış sürecinde rol oynamaya çağırıyoruz.” dedi.

NATO Genel Sekreteri, NATO örgütünün Taliban'a savaş yoluyla başarıya ulaşamayacağı mesajını verene kadar Afganistan'daki eğitim misyonunu sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

Stoltenberg, NATO örgütünün Taliban grubu ile barış görüşmelerine müdahale etmediğini ve sadece bu süreci desteklediğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri sözlerine şunları ekledi: "Afganistan barış görüşmelerinde kırmızı çizginin belirlenmesinin NATO örgütünün işi olmadığını ve müzakere masasında oturanlara hitap edeceğine inanıyoruz."

Stoltenberg, “Biz, Afganistan Hükümeti'ne, demokrasinin kurumsallaşmasına ve kadın haklarına destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ancak NATO Genel Sekreteri geçtiğimiz günlerde, Afganistan'da huzurun sağlanması için bulunan birliklerin maliyetinin yabancı birliklerin Batı ülkelerinden çekilme maliyetinden daha çok olduğunu söylemişti.