İran Ruhani: İran’ın kesin iradesi Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yöneliktirID:38211
Yayınlanma:
08 Ara 18

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye büyük millet meclisi Başkanı Binali Yıldırım’la görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti'nin Türkiye’nin güvenliğini ve istikrarını kendi güvenliği ve istikrarı bildiğini ve bu yüzden Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan darbeye karşı açık ve Türkiye devletinin istikrarı yönünde net bir tavır sergilediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani bugün (Cumartesi günü) 2. İran, Türkiye, Afganistan, Pakistan, Çin ve Rusya Meclis Başkanları zirvesinin kulisinde Türkiye meclis Başkanı Binali Yıldırım’la görüşmesinde Türkiye Cumhurbaşkanı ve devletinin ABD’nin İran’a dayattığı yaptırımlara karşı olumlu tutumunu takdirle karşıladıklarını belirtti. Ruhani, İran devletinin, Türkiye Cumhurbaşkanı ve devletinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirme çabasını takdir ettiğini ve olumlu karşıladıklarını kaydetti.

İran’ın kesin iradesinin Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yönelik olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran yönetiminin başta enerji ve bankacılık alanları olmak üzere Türkiye ile çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirme yönündeki ikili anlaşmaların bir an önce hayata geçirilmesini istediğini ifade etti.

Görüşmede Türkiye meclis Başkanı Binali Yıldırım da Tahran ve Ankara ilişkilerinin tarihi ve kültürel temellere dayandığını belirterek, Ankara yönetiminin her türlü koşullar altında İran ile ilişkilerini sürdüreceğini, Amerika’nın İran’a dayattığı yaptırımların yersiz olduğunu vurguladı.

Yıldırım, terörün İran ve Türkiye’nin ortak düşmanı olduğunu ve iki ülkenin terörle mücadelede işbirliği geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.