Sağlık Obeziteye karşı bilinçli olun, esir olmayın!ID:38639
Yayınlanma:
21 Ara 18

Gençlik ve Spor Bakanlığı, obeziteye dikkat çekmek için "n-obezite liseler arası obezite konulu sosyal sorumluluk proje yarışması" düzenliyor.

Dünyada hızla artan ve ülkemizde de sıkça görülmeye başlanan obeziteye dikkat çekmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı, bir projeyi hayata geçirdi. Lise öğrencileri arasında düzenlenen obezite konulu sosyal sorumluluk proje yarışması öğrenciler tarafından merakla karşılandı.

N-Obezite projesi lise çağındaki gençlerin obezite ile mücadele konulu bir kampanya hazırlayarak; hem yaparak-yaşayarak öğrenmeleri, hem de çevrelerinde obezite konusunda farkındalık ve bilinç oluşturulmasına katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma için hazırlanan projeler dikkat çekiyor.

SAĞLIK DOSTLARI YARIŞMAYA HAZIR!
Özel Safir Lisesi öğrencilerinden Zehra Keleş ve Esra Işık, obezite ile mücadele eden akranlarının yanlarında olduklarını onlara anlatmak, yardımcı olmak ve obezite ile mücadeleye dikkat çekmek için Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği "n-obezite liseler arası obezite konulu sosyal sorumluluk proje yarışması"sına katılarak, hazırladıkları broşürle seslerini duyurmaya çalışıyor.

'Ağaç yaşken eğilir' atasözüne binaen, obezite ile erken yaşta mücadele edilirse daha iyi sonuçlar alınacağını vurgulayan öğrenciler "Bizimle; sağlıklı beslen, hareket et, sabret ve hayallerine ulaş" sloganıyla 4 adımda sağlıklı hayatı özetleyip, akranlarını obeziteye karşı dikkatli olmaları noktasında uyarıyor. Hz. Ömer'in (r.a.) "Sabır; boyun eğmek değil, mücadele etmektir." sözünü hatırlatan öğrenciler, sabırdan kastın var olan obezite ile mücadele etmek olduğunu ifade ediyor.

Kendilerini "sağlık dostları" olarak adlandıran öğrenciler, sağlık dostlarını şöyle tanıtıyor:

"Sağlık dostları, sahip olduğu kilodan memnun olmayan, dengeli beslenmediğini düşünen, obezite mağduru olup bundan bir türlü kurtulamayan tüm gençler için ve sağlıklı bir yaşam için el ele vermiş gönüllüler topluluğudur."

PROJE İLE NE HEDEFLENİYOR?
Özel Safir Lisesi'nde okuyan Zehra Keleş ve Esra Işık, yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı:

"Temel gayemiz sosyal medya üzerinden, ulaşmamızın en zor olduğu gençlere kadar tüm akranlarımızla iletişim kurarak, içinde bulunduğumuz bu zamanın en büyük sorunu olan obeziteyle mücadelede onların yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Sağlık dostları olarak, kendimiz için yeni bir hayat hedefliyoruz."

OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?
Keleş ve Işık'ın çalışmasında yer alan başlıklar ise şöyle:

Obezite hangi hastalıklara yol açar?
Obez olan bir kişi neler yapamaz ve nelere dikkat etmelidir?
Psikolojinin obezitedeki konumu nedir?
Öğrenciler, sorularının cevabını almak için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Merkezi’nde görevli Uzman Dr. Özden Ezgi Üner ile bir röportaj yaptılar.

YARIŞMA TAKVİMİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "n-obezite liseler arası obezite konulu sosyal sorumluluk proje yarışması" takvimi ise şu şekilde:

Son Başvuru Tarihi: 06 Ocak 2019 
Ön Değerlendirme: 7 – 10 Ocak 2019 
Yarışma Finali: Ocak 2019 (Ankara)