Asya Amerika'nın Afganistan'da askeri varlığını sürdürme ısrarıID:38779
Yayınlanma:
26 Ara 18

Amerika 17 yıl önce 11 eylül 2001 terör saldırılarının öcünü almak ve El Kaide ile Taliban terörizmi ile mücadele bahanesi ile Afganistan'a askeri saldırı düzenleyerek bu ülkeyi işgal etti.

Fakat Amerika ve müttefiklerinin Afganistan’ı işgal sürelerinden geçen bunca yıla rağmen bu ülkedeki güvenlik sorunları hala çözülmemiş, üstelik durumun iyileşmesi için hiç de aydın bir gelecek görünmüyor.  Hâlihazırda Afganistan'da 17 bin Amerika'n askeri gücü,  hem eğitmen ve hem terör ile mücadele bağlamında  bu ülkede bulunuyor.
Amerika başkanı Donald Trump'ın Amerika güçlerini Suriye'den çekme kararının ilan edilmesi ardından bazı Amerikalı yetkililer Afganistan'dan yaklaşık 7 bin Amerikan askerini çekme konusu gündeme geldi fakat bu mesele Afganistan yönetimi yetkililerinin tepkisini beraberinde getirdi.
Amerika ve Afganistan üst düzey yetkililerinin bu savaşzede ülkede barış müzakerelerini İhya çalışmaları devam ettiği bir sırada gelen bu ani haber,  Kabil'de siyasi yetkililer ve diplomatik çevirilerde hızlı tepkilere sebep oldu. 
Bu konuya tepki olarak Amerika ordusu Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Begrram üssünde düzenlenen bir tören sırasında,  Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin, söylentiden ibaret olduğunu ve söz konusu askeri güçlerinin eskiden olduğu gibi görevlerinin süreceğini belirti.
NATO " kesin kararlılık" operasyon komutanı General Austin Scott Miller de  habere tepki olarak,  Afganistan'da Amerikan askerlerinin çıkışına dair hala hiçbir emrin  kendisine iletilmediğini ilan etti.
Fakat Tüm bu inkarlara rağmen görünüşe göre Amerika başkanı,  bölgesel sorumluluklarını azaltmaya dayalı kendi dış siyasetleri çerçevesinde,  Amerikalı askeri güçlerin azaltma sürecini devam ettirecektir.
Bilindiği üzere Donald Trump'ın Suriye'den ve muhtemelen Afganistan'dan askeri güçlerini çekme kararı,  Amerikalı siyasi ve askeri yetkililer ve bizzat Savunma Bakanı James Mattis'in  sert  ve yoğun tepkisine  sebep oldu;  hatta Savunma Bakanı alınan karara tepki olarak kendi görevinden istifa etti.
Mattis Trump ile görüş ayrılıkları nedeniyle görevinden çekildiğini ilan etti.  Amerika'nın mustafi Savunma Bakanı,  Donald Trump'ın Suriye ve Afganistan'da askeri güçleri koruma konusunda ikna etmeye çalıştı fakat Trump'ın olumsuz yanıtı ile karşılaşınca  görevinden istifa etti.  General James Mattis yaklaşık 3 hafta önce yaptığı bir açıklamada Amerika askeri güçlerinin Afganistan'da kalacaklarını vurgulamıştı.
Uzun zamandan beri Afganistan'da sonuçsuz ve masraflı savaşta  olan Amerikalılar,  Afganistan'da yaşanan çıkmazdan çıkmak  ve başarısız stratejilerinden kurtulmak   için,  Taliban ile görüşme ve diyalog ortamının oluşturma bağlamında bölge ülkeleri ve BM’den yardım umuyorlar.  Görünüşe göre  Amerika Taliban’a bazı imtiyazlar vermeye hazırdır.  Bu bağlamda Pakistan Dışişleri bakanı Mahmut Kureyşi yaptığı açıklamada Amerika güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin Taliban'ın isteği bağlamında ve Afganistan barış süreci ile ilgili olarak gündeme geldiğini vurguladı.
Aslında Amerikalı askerlerin Afganistan'da bulunmaları bu ülkede barış ve güvenliğin sağlanmasına sebep olamazken Afganistan'ın güvenlik konularının köklü bir biçimde çözülmeyerek halen devam ettiği görülüyor.  Genel olarak Amerika 2001 yılında Afganistan'a saldırması ve terörizm ile mücadele bahanesi ile bu ülkeyi işgal etmesi,  aslında Afganistan halkının katliam edilmesi,  ülkenin çeşitli bölgelerinde güvensizliğin artması,  Taliban'ın yeniden güçlenmesi ve Afganistan'da IŞİD kolunun varlığını ilan etmesi,  Afyon ve uyuşturucu madde üretiminin artması ve özellikle  Orta Asya ülkeleri olmak üzere komşu ülkelerde radikal teröristlerin faaliyet alanlarının genişlemesinden başka bir sonucu yoktur./