Kültür ve Sanat İran’ın Keşm Adası’nda doğanın şaheseri: Yıldızlar DeresiID:38894
Yayınlanma:
29 Ara 18

Keşm Adası, İran’ın Fars Körfezi’ndeki en büyük adası olarak Hürmüz Boğazı’nda bulunuyor ve birçok turistik yeri ile görenleri hayrete düşürüyor. Bu turistik yerlerden biri de ‘Yıldızlar Deresi’dir.

2 milyon yıllık geçmişiyle rüzgar ve yağmurun etkisi ile toprağın erozyona uğraması sonucu oluşan Yıldızlar Deresi, İran’ın güneyindeki sıcak sularda bulunan güzel Keşm Adası’nda doğanın ihtişamını gözler önüne seriyor. Adayı gezmek için en güzel zaman, sonbaharın sonlarından başlayarak ilkbaharın ilk haftaları arasıdır.

Keşm Adası’nda yaşayan yerlilere göre, binlerce yıl önce gökten bir yıldız adaya kaydı ve yeryüzünde acayip biçimler oluşturdu. Bu olayın etkisi ile meydana gelen toprak şekillerine Yıldızlar Deresi adı verilmiştir. Ayrıca bazı yerlilere göre, havanın kararması ile dere, ruhların ve cinlerin uğrak yerine çevrilmiştir. Ancak bu söylentiler şuana dek bilimsel açıdan ispatlanamamıştır.

Derenin özel biçimi ile dolambaçlı çizgileri ve sert rüzgarların esmesinden dolayı derede, acayip ve korkunç sesler yankılanır. Yerliler bu seslerden ötürü, havanın kararmasının ardından ruhlarla cinlerin derede kol gezdiği inancına varmıştır.

Keşm Adası jeparkının bir kısmı olan Yıldızlar Deresi, harika özellikler ve güzellikler ile Unesco Dünya Kültür Miras Listesine girmeyi başarmıştır. Yıldızlar Deresi, doğal ve tarihi güzellikleri ile Ortadoğu’nun tek jeoparkı sayılıyor.

Yıldızlar Deresi’nin güzelliği, ayışığında her yeri sessizliğin kapladığı anlarda gökle yıldızların yeryüzüne yakınlığı hissedildiği zamanlar birkaç kat artıyor. Derenin dört bir yanında dar ve bazen geniş yollar, kendine has düzenle gözleri kamaştırıyor. Bu tür jeoloji olayları sadece ABD’de görülüyor.