Yemen Suud rejimi ateşkesi ihlal ediyor!ID:39175
Yayınlanma:
06 Oca 19

Yemen ordu sözcüsü Yahya el-Sar'i yaptığı açıklamada Suudi saldırgan koalisyonun son 24 saatte Yemen'in batısında Hudeyde ilinde 214 kez ateşkesi ihlal ettiğini belirtti.

İsveç'in Stockholm kentinde varılan anlaşmanın en önemli maddelerinden biri- Hudeyde kentinde ateşkesin sağlanması olmasına rağmen Suudi saldırgan koalisyonu bu önemli maddeyi ihlal etmekle birlikte, anlaşmanın imzalanmasından sadece birkaç saat sonra Hudeyde limanına daha yoğun ve daha geniş çaplı saldırı düzenledi.

Sadece bu hareket, kamuoyun Arabistan'ın ve de Stockholm'deki piyonlarının sorumluluklarına bağlı kalmaları konusunda şüpheye düşmelerine ve varılan bu siyasi anlaşmanın geleceği ve sürekliliği hakkında şüpheye düşmelerine sebep olmak için yeterlidir. 
Hudeyde limanında ateşkes ile ilgili İsveç anlaşmasından yaklaşık bir ay geçerken, üstelik ateşkesin Ensarullah ve Yemen ordusu tarafından uyulmasına rağmen BAE ve Suudi koalisyon saldırganları söz konusu anlaşmayı çiğneyerek ayaklar altına alıyorlar. 
Böyle bir ortamda BM aralık ayın sonlarında yayınladığı bildiride  Ensarullah güçleri ve Yemen ordusunun Hudeyde limanından ayrıldıklarını onayladı; bu hareket yemenli tarafın Stockholm anlaşmasına bağlı kaldığını gösteriyor. 

Yemen halkı son haftalarda ve özellikle İsveç'te ateşkes anlaşmasının imzalanması ardından savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması konusunda umutlandılar fakat meydan gerçekleri olayın böyle olmayacağını gösterdi. Zira saldırgan koalisyon üyesi ülkeler ateşkes anlaşmasına rağmen hala saldırılarına devam ederek Yemen halkına karşı savaş ateşini daha da alevlendiriyor ve savaşzede halka komplo tezgahlıyorlar.

Bu arada Stockholm anlaşması büyük bir sorun ile karşıkarşıya kalmıştır zira Hudeyde limanında ateşkesi denetlemek için kentte bulunan BM heyeti, pratikte kendin etrafında ve batı sahili doğrultusunda konuşlanan saldırgan ve yabancı paralı askerleri, sürekli ateşkesi ihlal etmelerine engel olamıyorlar; bu yüzden tamamen ateşkesin ihlalini seyre durmuş bir vaziyette kente kalmışlardır.
Diğer yandan Yemen'e saldıranlar, limanlardan geri çekilmeyeceklerini, limanların kontrolünün onlara verilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu konu da onların Stockholm anlaşmasına bağlı olmadıklarını ve dolayısı ile Yemen barış sürecinde büyük bir yenilgi daha sayılıyor. 
Tüm bunlar Stockholm anlaşmasının gerçek bir sorunla karşı karşıya olduğunu, saldırgan koalisyon güçlerinin hala Yemen'e karşı komplo ve plan yapmaktan el çekmediklerini, Yemen'i bombalayıp ülkeye ambargo uygulamakla Yemen halkını katliam savaşına devam edeceklerini gösteriyor. 

Arap dünyasının en yoksul ülkesine karşı Suudi saldırgan koalisyonun 2015 yılında başlattığı savaşta şimdiye kadar BM hiçbir kurumsal, hukuki ve insancıl görevini yerine getirmemiş ve Yemen halkına yönelik kayıtsız ve umursamaz siyasetine devam ederek, onların katliam edilmesine seyirci kalarak Suudi rejim ve müttefiklerinin insanlık dışı cinayetlerine ortak olmuştur. 

Günümüzde de ateşkes anlaşmasının sözde yürürlüğe girdiği ve Suudi saldırganlar da varılan siyasi anlaşmayı hiçe sayarak tamamen ihlal ettikleri bir durumda, yine BM'nin bu insani faciaya karşı pasif tutumuna şahit oluyoruz. Zira dünyada insan haklarının en büyük mütevellisi ve en büyük destekçisi olması gereken BM, Suudi Arabistan'ın para diplomasisine karşı teslim olmuş durumdadır. 
Unutulması gereken konu ise Stockholm'da varılan ateşkes anlaşması, BMGK'de onaylanarak, yürütme garantörlüğü ise bizzat BM'ye verilmemesidir. BM, Yemen'de ateşkesin garantörü olduğu halde Yemen halkı hala Suudi koalisyonun saldırıları sonucu katliamdan geçiriliyorlar.